Čtvrtina eurokomisařů chce být aktivní v eurovolbách, bere si kvůli tomu dovolenou

Viviane Reding; zdroj: Evropská komise

Zatímco Česko stále hledá, koho nominuje do příští Evropské komise, například na Slovensku už mají jasno. Bratislava plánuje do evropské exekutivy opět vyslat současného eurokomisaře Ševčoviče. On, stejně jako řada jeho kolegů z evropské exekutivy, se navíc chystá pomoci své národní straně v nadcházejících eurovolbách. Český komisař Štefan Füle již v minulosti oznámil, že letos v Komisi končí.

Po volbách do Evropského parlamentu nedojde pouze ke změně složení této jediné přímo volené instituce. Zvolena bude také nová Evropská komise. Její členové jsou navrhování členskými státy a následně jmenování Radou EU a předsedou Evropské komise.

Následně dochází k takzvanému „grilování“ kandidátů Evropským parlamentem, během kterého europoslanci zkoumají kompetentnost uchazečů. K tomu by mělo dojít v září 2014.  Komise by jako celek měla být europoslanci potvrzena o měsíc později. Ujmout úřadu by se měla 1. listopadu.

O tom, jak vznikala končící Komise Josého Manuela Barrosa, si přečtěte zde.

Volno kvůli kandidatuře

V některých zemích už mají v této otázce jasno. Slovensko již dříve deklarovalo, že do příští Komise opět nominuje Maroše Ševčoviče, který je v současnosti eurokomisařem pro interinstitucionální vztahy a administrativu. Ševčovič je lídrem eurokandidátky strany Smer-SD, nicméně pokud bude do Evropského parlamentu zvolen, nedá se předpokládat, že by se europoslancem skutečně stal.

Stejně jako Ševčovič se ne evropských kandidátkách objevilo ještě šest dalších eurokomisařů. Mezi nimi je například eurokomisař zodpovědný za hospodářskou a měnovou politiku Olli Rehn nebo jeho kolegyně Viviane Redingová, jejímž portfoliem je spravedlnost.

Šest z celkových sedmi zmiňovaných kandidátů si kvůli předvolební kampani bere neplacené volno, a jejich resorty si tak dočasně rozdělí další členové Komise. Výjimkou je komisař pro obchod Karel De Gucht, který se volební kampaně účastnit nebude a hodlá dále pracovat v evropské exekutivě.

Volno je podle pravidel Evropské komise neplacené a bude trvat od 19. dubna do posledního dne evropských voleb tedy 25. května. Pokud budou kandidáti zvoleni za europoslance a tento post přijmou, budou muset na své komisařské funkce rezignovat ke konci června.

Spor uvnitř koalice?

Naopak česká situace je zatím nejasná. Současný český eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle již v minulosti oznámil, že členem příští Komise být nechce. Již několik měsíců se proto spekuluje o tom, kdo ho v evropské exekutivě nahradí.

Podle vyjádření nejvyšších politických představitelů se zdá, že ambice na to prosadit svého kandidáta mají obě největší strany a koaliční partneři ČSSD a ANO. „Mohu potvrdit, že ČSSD má ambici navrhnout příštího českého eurokomisaře. Koho konkrétně navrhneme, ještě nevím. U nás ta debata ještě neběží,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka během února.

Předseda ANO Andrej Babiš už dříve mluvil o tom, že by jeho hnutí mohlo nominovat lídra eurokandidátky ANO Pavla Teličku. Ten však na straně sociální demokracie podporu nemá.

„Byl bych rád, kdyby evropským komisařem už pro jednou nebyl reprezentant sociální demokracie. Naše hnutí skončilo na druhém místě, mohl by to být proto i někdo od nás, případně někdo, na kom se shodne širší spektrum politických stran. Ale to moc čeští politici neumějí,“ řekl Telička EurActivu v nedávném rozhovoru. Telička zastával post komisaře mezi květnem a listopadem 2004, kdy ho vystřídal Vladimír Špidla.

Evropští komisaři na kandidátkách pro evropské volby:

  • Viviane Redingová, Lucembursko (spravedlnost, základní práva a občanství)
  • Olli Rehn, Finsko (hospodářské a měnové záležitosti a euro)
  • Antonio Tajani, Itálie (průmysl a podnikání)
  • Maroš Šefčovič, Slovensko (interinstitucionální vztahy a administrativa)
  • Janusz Lewandowski, Polsko (finanční plánování a rozpočet)
  • Neven Mimica, Chorvatsko (ochrana spotřebitele)
  • Karel De Gucht, Belgie (obchod)

Autor: Anna Kuznická