Diplomatická mise pod vedením českého předsednictví jedná na Blízkém východě

Komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner, ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg; zdroj: České předsednictví.

ČR jako předsednická země EU vyslala na Blízký východ diplomatickou misi pod vedením ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, jejímž cílem je umožnit přístup humanitární pomoci do pásma Gazy a především zjistit, jaké jsou možnosti znovunastolení příměří.

Izrael začal s leteckými útoky na cíle v pásmu Gazy v sobotu 27. prosince v reakci na množící se raketové útoky radikálního hnutí Hamas na izraelské území. Podle odborníků již po celý minulý týden mnoho indicií ukazovalo na to, že Izrael nezůstane jen u leteckých operací, ale že dojde i k pozemní ofenzivě. Večer 3. ledna skutečně izraelské síly vstoupily do pásma Gazy.

ČR v čele EU vyslala do oblasti diplomatickou misi, kterou vede ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Spolu s ním odcestovala komisařka pro vnější vztahy a Evropskou politiku sousedství Benita Ferrero-Waldner, Vysoký představitel EU pro SZBP Javier Solana, ministři zahraničí Francie a Švédska – Bernard Kouchner a Carl Bildt. Mezi hlavní cíle mise patří umožnit přístup humanitární pomoci do oblasti a samozřejmě monitorovat aktuální situaci a zjistit, jaké jsou možnosti znovunastolení příměří v oblasti pásma Gazy.

České předsednictví reagovalo na izraelskou pozemní ofenzivu prohlášením, které říká, že „ani právo státu na obranu nedovoluje akce, kterými trpí především civilisté“ a vyzvalo v souladu se závěry setkání ministrů zahraničí členských zemí ze 30. prosince 2008 v Paříži k nastolení příměří. Komise na návrh českého předsednictví odsouhlasila okamžité uvolnění 3 milionů eur na humanitární pomoc obyvatelům pásma Gazy postiženým vojenskými operacemi. Karel Schwarzenberg v této souvislosti uvedl: „Musíme se teď starat o to, aby se pomoc z EU k obyvatelům Gazy dostala. Aby přechody byly otevřené, aby se pomoc neztratila někde na cestě.“

Před odletem na Blízký východ Karel Schwarzenberg včera dále řekl: „Hamas katastrofu vyvolal, to je opravdu jeho vina, můžeme diskutovat o reakci izraelské, ale kdo s tím začal, to je bohužel jasné.“ Ministr zahraničí ČR také řekl, že pro mezinárodní pozici Izraele není dobré, že boje pokračují a konflikt eskaluje.

Komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrrero-Waldner k tomu řekla: „Je naprosto nezbytné, aby násilí přestalo. Samozřejmě na obou stranách, jak raketové ostřelování Izraele, tak izraelské pozemní akce a bombardování.“

Diplomatická mise EU zavítá nejprve do Egypta, kde by měla být informována o stanovisku Hamasu a pak do Izraele, na palestinská území a do Jordánska. Podle armádních izraelských zdrojů pozemní operace pokračuje lépe, než se čekalo. Izraelská vojska rozdělila pásmo Gazy na dvě části a město Gaza obklíčila. Izraelský prezident Šimon Peres včera řekl, že cílem Izraele není pásmo Gazy okupovat ani zničit Hamas. Izrael na území zasažená boji nevpouští zahraniční novináře a tak přesné informace o situaci na místě dle BBC chybí. Podle OSN tvoří čtvrtinu z 250 obětí civilisté.