Digitálním zmocněncem bude státní tajemník pro EU, tvrdí SPČR

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: watcharakun

Svaz průmyslu a dopravy ČR včera informoval, že se mu podařilo „premiéra přesvědčit, aby byl koordinátorem digitální agendy Úřad vlády“. Konkrétně jím má od nynějška být státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, píše svaz. Státní tajemník však tuto informaci zatím komentovat nechce. Vláda má rozhodnout v následujících týdnech.

Jak často tvrdí některé české ICT svazy a společnosti, Česku chybí digitální lídr, který by digitální agendu v tuzemsku vedl, koordinoval činnost všech odpovědných rezortů a navenek komunikoval se zástupci průmyslu.

Po digitálním koordinátorovi dlouhodobě volá například Svaz průmyslu a dopravy ČR, který však před měsícem kritizoval návrh na zřízení funkce zmocněnce pro digitální ekonomiku, se kterým v březnu přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Vítáme, že po několikaletých urgencích sociálních partnerů i podnikatelských reprezentací jeden z rezortů vlády přistoupil k předložení návrhu na řešení neuspokojivého stavu v oblasti koordinace digitální agendy. Předložený návrh nicméně považujeme za nedostatečný a žádáme, aby vládní zmocněnec byl organizačně přičleněn k Úřadu vlády a byl přímo podřízen premiérovi a všechny relevantní části materiálu byly přepracovány v tomto smyslu,“ píše se v březnovém stanovisku SPČR.

Tomáš Prouza: „Návrh na systém koordinace digitální agendy bude vládě teprve předložen v následujících týdnech a vláda rozhodne.“

MPO totiž navrhlo novou funkci zmocněnce pro digitální agendu zřídit v rámci svého rezortu, podle svazu průmyslu a dopravy by však v takovém případě osoba nebyla schopná koordinovat silové rezorty, ani relevantně vyjednávat na evropské úrovni. SPČR proto ve svém stanovisku navrhl, aby byl institut zmocněnce přičleněn přímo k Úřadu vlády. Svaz dále dodává, že v ideálním případě by tuto funkci měl zastávat státní tajemník pro EU s rozšířenými pravomocemi.

Jak vyplývá z včerejší tiskové zprávy SPČR, plán, o který usiluje, je na dobré cestě. „Přesvědčili jsme premiéra, aby koordinátorem digitální agendy byl Úřad vlády,“ uvedl prezident svazu průmyslu Jaroslav Hanák. Tiskové sdělení dále dodává, že „koordinátorem bude od nynějška státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR Tomáš Prouza“.

Tomáš Prouza však tuto informaci zatím komentovat nechce. „Návrh na systém koordinace digitální agendy bude vládě teprve předložen v následujících týdnech a vláda rozhodne, jak bude chtít dál v koordinaci digitální agendy postupovat,“ napsal státní tajemník redakci.

Nesmíme se v debatách utápět

O tom, zda Česko digitálního lídra vůbec potřebuje, Prouza ještě před nedávnem pochyboval.

„Bavíme se o budování infrastruktury, výrazné restrukturalizaci ekonomiky do budoucna, ale také o e-Governmentu. To jsou tři obrovská témata, která podle mého jeden člověk nemůže pojmout. Nevěřím v kouzlo toho, že jedna osoba bude schopná řešit Průmysl 4.0, e-Governmentové služby a ještě přestavění infrastruktury,“ řekl na podzim redakci státní tajemník.

Prouza tehdy přiznal, že by jmenování digitálního koordinátory zjednodušilo debatu s byznysem, důležitější však podle jeho slov je, aby vyjednané dohody platily. Energii je podle jeho tehdejších slov potřeba soustředit na konkrétní opatření směřující k rozvoji digitální ekonomiky, budování infrastruktury a posilování e-Governmentových služeb.

 „V dnešní době je mnohem důležitější práci rozjet po všech třech liniích, než se opět utápět v debatě o koordinátorovi nebo o obnově ministerstva informatiky,“ uvedl.

Digitální lídr: ano, nebo ne?

O potřebnosti digitálního koordinátora mezi českou odbornou veřejností shoda nepanuje. Mezi zastánce patří například analytička z Aspen Institute Prague Maria Staszkiewiczová. „Kvůli chybějícímu leadesrshipu Česká republika proaktivně nevyužívá ekonomického a sociálního potenciálu, který ICT poskytují,“ řekla nedávno redakci.

Naopak pochybnosti o zřízení digitálního zmocněnce má v březnu zvolený prezident ICT UNIE Zdeněk Zajíček. Uvedl to v nedávném rozhovoru pro EurActiv.

„Bylo by skvělé mít člověka, který by měl autoritu jak u politické reprezentace, tak v ICT sektoru, a který by digitální agendu někam vedl. Samotné jmenování lídra však neznamená žádnou garanci toho, že to tak doopravdy bude. Je to víc o té osobě, než o funkci,“ myslí si Zajíček.

Eliška Kubátová