Delegace EU jedná v Číně o zbrojním embargu a obchodu s textilem

Delegace Evropské unie, kterou tvoří komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová a lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, bude dnes v Pekingu jednat především o zbrojním embargu a dovozu čínského textilu na evropský trh.

Delegace EU se setká s vysokými čínskými představiteli, přijme je i premiér Wen Ťia-Pao. Jednání budou obtížná. Komisařka Ferrero–Waldnerová se chce dotknout otázky váhání Evropanů odvolat zbrojní embargo proti Číně. Chce vyzvat Čínu, aby „vytvořila klima, ve kterém bude možné s touto věcí pokročit“. Hodlá například navrhnout, aby ratifikovala mezinárodní úmluvu o občanských a politických právech a aby vycházela vstříc usmiřovacím nabídkám ze strany Tchaj-wanu. EU se původně dohodla zrušit embargo uvalené před 25 lety do konce letošního června, nyní s tímto krokem, částečně i z důvodu tlaku USA, váhá. Peking považuje embargo za historicky překonané a diskriminační.

Delegace EU chce také upozornit Peking na evropské znepokojení nad masovým vývozem laciného čínského textilu po 1. lednu, kdy přestala platit dřívější omezení. V této fázi představitelé EU ale pouze zdůrazní nezbytnost dalších konzultací o tomto problému. Členské země EU se zatím nedohodly, zda a kdy uplatní odvetné akce. Číňané se od zástupců EU dozvědí, že podle jejich názoru stále ještě neplní závazky plynoucí z nového členství ve Světové obchodní organizaci (WTO). Budou také vyzváni, aby zlepšili podmínky pro podnikání evropských firem v Číně a lépe vynucovali předpisy o ochraně duševního vlastnictví. Většina padělaného značkového zboží, které je pašováno do Evropy, pochází z Číny.

Delegace EU se chce dotknout také otázky jednání o nové rámcové bilaterální smlouvě, která nahradí smlouvu z roku 1985, které by mělo proběhnout na summitu EU-Čína ve druhém pololetí roku. Jednat by se mělo také o readmisní dohodě a případném zmírnění vízového režimu mezi Čínou a EU.