Dánsko dosáhlo světového rekordu ve využívání větrné energie

zdroj: WikimediaCommons.org.

Dánsko je v rámci EU jednou z nejaktivnější zemí prosazujících obnovitelné zdroje energie. V uplynulém roce tam více než dvojnásobně vzrostl podíl větrné energie na spotřebě elektřiny a Dánsko se tak reálně přiblížilo ke svým cílům pro rok 2020, kdy by obnovitelné zdroje měly tvořit 50 % veškeré elektrické spotřeby. Prudký nárůst výroby větrné energie však může přinést nestabilitu na trh s elektřinou, tvrdí energetické firmy.

Podle dánského ministerstva pro ochranu klimatu a energetiku pocházelo v roce 2014 celých 39 % veškeré spotřebované elektřiny z větrných elektráren. Díky tomu se Dánsko stalo světovým lídrem ve využívání větrné energie.

V roce 2004 byl podíl větru na výrobě elektřiny v Dánsku pouze 18,8%. Během deseti let se však toto číslo zdvojnásobilo. Například v lednu 2014 pocházelo již 61,4% dánské elektřiny z větrných zdrojů.

„Jsou to neuvěřitelná čísla,“ prohlásil dánský ministr Rasmus Helveg Petersen. „Plánujeme ale stavět další větrné elektrárny. Postupujeme dále a máme ještě vyšší cíle,“ sdělil dánské tiskové agentuře Ritzau.

Uvedl také, že země je na velmi dobré cestě ke splnění svých cílů pro snížení emisí skleníkových plynů a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů do roku 2020. V tomto roce by měly obnovitelné zdroje tvořit 50 % veškeré energetické spotřeby Dánska. Petersen říká, že Dánsko „našlo klíč k zastavení globálního oteplování“.

Ale stoupající výroba větrné energie může mít pro skandinávskou zemi a její zákazníky také negativní dopady, upozorňuje Dansk Energi, organizace zastřešující energetické společnosti v Dánsku. Vysoká míra produkce totiž znamená, že cena silové elektřiny může klesat, a aby se firmám výroba vyplatila, budou muset zvýšit cenu pro zákazníky.

„Pokud budeme stavět nové elektrárny, budeme tak udržovat nízkou cenu větrné energie na trhu, což znamená, že zákazníci budou muset o to více doplácet za svoji elektrickou spotřebu. Způsobilo by to nestabilitu na trhu s energiemi, kdy by se občas cena za elektřinu snižovala a jindy by naopak byla extrémně vysoká. Byl by to nestabilní systém,“ řekl Lars Aagaard, ředitel Dansk Energi.

Zmínil, že možným řešením by bylo využití přebytečné energie pro rychlou elektrifikaci dopravy a vytápění budov. 

Autor: Natálie Stanová/EurActiv.com