Útok na Charlie Hebdo přiměje Dány zrušit opt-out z policejní spolupráce v EU

dánská premiérka Helle Thorning Schmidt; zdroj: Rada EU.

Dánsko přemýšlí ve světle nedávného teroristického útoku na francouzský týdeník Charlie Hebdo o posílení policejní spolupráce v rámci EU. Dánská premiérka Helle Thorning-Schimdtová znovu zpochybnila existenci trvalé výjimky (opt-outu), kterou si země vyjednala s EU. O jejím zrušení mohou Dánové rozhodnout v referendu. Hlasování by mělo proběhnout v první polovině příštího roku.

Pařížský útok ukázal, že musíme posílit policejní spolupráci mezi evropskými státy a zlepšit výměnu informací o pohybu teroristů na našem území,“ uvedla dánská sociálnědemokratická premiérka Helle Thorning-Schmidtová.

Dánská ministerská předsedkyně hovořila zejména o návrhu legislativy (Passenger Name Record), který je v EU na stole již od roku 2011 a zahrnuje sběr veškerých osobních údajů o leteckých cestujících převzatých z rezervačních systémů. Komise by ráda, aby údaje byly předávány úřadům hraniční kontroly v přijímajících zemích. Jednalo by se například o kontaktní informace, absolvované a plánované trasy, elektronické IP adresy, informace o kreditních kartách, hotelových rezervacích, ale i stravovací návyky.

Aby se Dánsko mohlo do spolupráce zapojit, je podle Thorning-Schmidtové nutné uvažovat o zrušení trvalé výjimky právě v oblasti policejní spolupráce, kterou Dánsko (spolu s dalšími třemi opt-outy) využívá.

Chceme si vybrat

Dánská premiérka otázku možného zrušení opt-outu z policejní spolupráce vznesla již vloni na podzim. V prosinci pak dánské parlamentní strany vyjádřily přání přejít od trvalé výjimky k tzv. opt-inu. To je možnost, při které si země z legislativy v dané oblasti může vybrat, na jakých konkrétních věcech se chce podílet.

Vládnoucí sociální demokraté podporují referendum o zrušení výjimky již dlouho, jeho vyhlášení přislíbili i ve vládním programu pro první volební období v roce 2011. Po vypuknutí ekonomické krize však začali Dánové na evropskou integraci pohlížet s větší skepsí, a proto byl projekt referenda několikrát odložen. Tentokrát by mělo být vypsáno na jaře příštího roku.

Dánsko je spolu s Velkou Británií země, která má v rámci členství v EU největší počet vyjednaných opt-outů. Tyto trvalé výjimky z evropské legislativy byly domluveny při schvalování Maastrichtské smlouvy v roce 1993, kterou nejprve Dánsko v roce 1992 v referendu odmítlo.

Dánské opt-outy zahrnují čtyři oblasti: společnou bezpečnostní a obrannou politiku, policejní a soudní spolupráci v trestních věcech, společnou evropskou měnu a evropské občanství. O zavedení referenda v posledních dvou výjimkách se zatím neuvažuje.

Autor: Natálie Stanová/EurActiv.com