Daňové ráje pro internetové giganty možná skončí. Platit budou všude, kde profitují

google

© Shutterstock / Ken Wolter

Největší ekonomiky eurozóny chtějí výrazně zvýšit zdanění internetových gigantů, jakými jsou například Facebook, Apple, Amazon nebo Google. Smyslem návrhu je, aby tyto firmy daně platily tam, kde skutečně profitují. Nyní je totiž často odvádí pouze v zemích, kde jsou registrovány.

Čtyři největší ekonomiky eurozóny zveřejnily své návrhy na vyšší zdanění internetových gigantů typu Facebook, Google nebo Amazon. Firmy by nově neměly platit daně podle svých zisků tam, kde mají své oficiální sídlo. Zdanění by se naopak mělo řídit podle firemního obratu ve všech zemích, kde své služby nabízejí. Nová pravidla mají znevýhodnit členské státy, které podobným firmám zaručují velmi nízkou daňovou sazbu.

Návrhy na reformu placení daní internetových společností představily ve společném dopise adresovaném estonskému předsednictví a Evropské komisi Francie, Německo, Itálie a Španělsko. Vlády těchto zemí si přejí, aby Komise jejich představy přetavila v oficiální zákonodárnou iniciativu.

Návrh zdůrazňuje digitální přítomnost firem ve státě

V dopise mimo jiné stojí, že Komise by měla vytvořit tzv. vyrovnávací daň založenou na firemním obratu. Internetové firmy by tak měly povinnost platit daň tam, kde vydělávají a ne tam, kde jsou registrovány, uvádí EUObserver.

O nutnosti zdanění internetových gigantů mluvila francouzská i německá vláda už v srpnu. „Tyto digitální platformy uskutečňují desetimilionové obchody, ale francouzská pokladna z toho získává jen pár desítek tisíc,“ prohlásil tehdy ve francouzském parlamentu ministr hospodářství a financí Bruno Le Maire.

„Chceme, aby se náš návrh přetvořil na legislativní návrh Komise, který bude diskutován unijními lídry v prosinci na Evropské radě,“ dodal. Jeho slova tak nyní nabývají jasnějších kontur.

Komise by měla vytvořit tzv. vyrovnávací daň založenou na firemním obratu. Internetové firmy by tak měly povinnost platit daň tam, kde vydělávají

Finta je v dceřiných společnostech                                                            

Firmy jako Google, Apple, Facebook nebo Amazon mají v současné době možnost platit minimální daně díky svým dceřiným společnostem, které sídlí v zemích s nízkou daňovou sazbou. Typickým příkladem státu, který tuto praxi umožňuje, je třeba Irsko.

Zisky společností jsou pak uváděny v místě, kde sídlí dceřiná společnost. Příjmy jsou přitom generovány i v jiných členských zemích.

Proto francouzské soudy začátkem roku rozhodly, že Google nemá povinnost ve Francii platit přes miliardu eur na daních z příjmů, a to z důvodu, že zde nemá stálé sídlo.

„Neměli bychom dále tolerovat, že tyto firmy obchodují v celé Evropě, zatímco do našich státních rozpočtů odvádějí minimální částky na daních,“ stojí dále v oficiálním dopise.

Ministři, kteří s návrhem přišli, trvají na tom, že tento problém je otázkou „ekonomického výkonu“, stejně jako spravedlnosti a národní suverenity.

Neměli bychom dále tolerovat, že tyto firmy obchodují v celé Evropě, zatímco do našich státních rozpočtů odvádějí minimální částky na daních

Francouzský ministr Bruno Le Maire, německý ministr financí Wolfgang Schäuble, italský ministr Pier-Carlo Padoan a jejich španělský protějšek Luis de Guindos své návrhy představí na nejbližší neformální schůzce ministrů financí, která se uskuteční tento týden v Tallinu.

Ministerský dopis zároveň reaguje i na nedávný návrh estonské vlády, která zdůraznila, že internetové společnosti by měly platit daně na základě toho, kde profitují a ne podle toho, kde sídlí. Návrh tak nově zdůrazňuje digitální přítomnost firem ve státě, na druhou kolej pak odsouvá přítomnost fyzickou.

Nový pohled na digitální ekonomiku bude mimo jiné předmětem diskuzí během tzv. digitálního summitu, který se v estonském hlavním městě uskuteční 29. září. Unijní lídři na něm budou diskutovat, jak může digitální sektor v dlouhodobém horizontu pomoci unijní ekonomice. Kromě daní se bude jednat i o inovacích, kybernetické bezpečnosti nebo o e-Governmentu.