Další sankce jsou na stole. Komise navrhla embargo na ruskou ropu a zákaz vysílání ruských stanic

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová © European Union 2022

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes ve Štrasburku před europoslanci představila šestý balík sankcí za ruskou agresi na Ukrajině. Podle očekávání dopadnou nové sankce na dovoz ruské ropy. 

Evropská komise v novém sankčním balíku navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. „Bude to kompletní embargo na ruskou ropu rafinovanou nebo nerafinovanou, dodanou po moři nebo skrze ropovody,“ řekla von der Leyenová europoslancům, za což si vysloužila od evropských politiků potlesk.

Surovou ropu by měla EU přestat z Ruska dovážet do šesti měsíců, rafinované ropné produkty pak do konce roku. 

„Musíme si přiznat, že to nebude lehké, protože některé členské státy jsou na ruské ropě vysoce závislé. Jednoduše to ale musíme udělat,“ dodala šéfka Komise. 

Evropský blok podle von der Leyenové v rámci sankcí rovněž odpojí od mezinárodního platebního systému SWIFT největší ruskou banku Sberbank a dva další bankovní domy. Evropská komise chce také potrestat představitele ruské armády odpovědné za zvěrstva proti civilistům v Buče a za útok na Mariupol. 

Sankce dopadnou také na trojici ruských státních televizí šířících kremelskou propagandu. Ty mají mít podle nového sankčního balíku zakázáno vysílat v unijních zemích.

Podle von der Leyenové je cílem sankcí stejně jako v případě předchozích postihů omezit možnosti režimu prezidenta Vladimira Putina pokračovat v agresi proti Ukrajině.

„Putin chtěl vymazat Ukrajinu z mapy. Rozhodně neuspěje. Naopak, Ukrajina povstala v jednotě. A nyní se potápí jeho země, Rusko,“ prohlásila von der Leyenová, podle níž mají nové sankce dále oslabit ruskou ekonomiku a znemožnit její modernizaci.

„Dobře, že je v sankcích konečně zařazena stopka dovozu ruské ropy do EU, po které v Evropském parlamentu voláme již dlouho (…) Věřím, že členské státy EU najdou společnou řeč a nový balík sankcí podpoří,“ okomentovala návrh sankcí česká europoslankyně Martina Dlabajová (za ANO, Renew). 

Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země. Podle diplomatů se čeká diskuse o ropném embargu. Maďarsko a Slovensko, které je odmítají podpořit, mají podle unijních činitelů dostat výjimku na dovoz ropy v příštím roce.

Síkela: Česko podpoří postupný konec ruské ropy, když dostane záruky

Česko je za určitých okolností ochotno podpořit ukončení dovozu ruské ropy do konce letošního roku, zároveň nadále nechce platit za ruský plyn v rublech. Řekl to dnes český ministr průmyslu Jozef Síkela po mimořádném jednání s unijními kolegy.