Další krok k posílení vnějších hranic: EU zahájila novou operaci ve Středozemí

migranti počet

@ Frontex

Unie posiluje bezpečnost na Středozemním moři. Nová operace nese název Themis a soustředí se nejen na pašování migrantů, ale třeba drogy a přeshraniční kriminalitu. Problémem zůstává také situace v Itálii a Řecku, kde se řada lidí stává obětí obchodu s bílým masem.

Evropská unie zahajuje dnes ve Středozemním moři novou operaci, jejímž cílem bude pomáhat Itálii v kontrole vnějších hranic EU. Operace nazvaná Themis nahradí tu dosavadní nazvanou Triton a její součástí bude rovněž záchrana běženců, kteří přes Středomoří prchají do Evropy. Informovala o tom v tiskové zprávě unijní agentura pro ochranu vnějších hranic Frontex.

„Operace Themis bude lépe reagovat na nové trendy v migraci i na přeshraniční kriminalitu. Frontex bude rovněž pomáhat Itálii v odhalování trestné činnosti, jako je například pašování drog přes Jaderské moře,“ uvedl ředitel Frontexu Fabrice Leggeri. Dodal, že bezpečnostní složkou operace bude i výměna informací tajných služeb a boj proti teroristickým hrozbám.

Šéf Frontexu: Operace Themis bude lépe reagovat na nové trendy v migraci i na přeshraniční kriminalitu.

V rámci operace Themis bude Frontex rovněž pokračovat v pomoci Itálii v takzvaných hotspotech, tedy centrech, v nichž se registrují migranti. Úředníci ze zemí unie tam budou Italům pomáhat mimo jiné s odebíráním otisků prstů a ověřováním národnosti migrantů.

Plavidla Frontexu budou i nadále pomáhat se záchrannými operacemi ve Středomoří, během nichž loni byla tato plavidla u záchrany asi 38.000 lidí u břehů Itálie, Řecka i Španělska.

Do Španělska loni připlul rekordní počet lidí

Zatímco Itálie a Řecko zaznamenaly za loňský rok až o 60 % méně migrantů než v letech předchozích (204 tisíc), Španělsko má opačnou zkušenost. Ze severní Afriky tam v roce 2017 přicestovalo zhruba 23 tisíc osob, což je dvakrát tolik než v roce 2016.

Podle informací agentury Frontex souvisí nárůst počtu migrantů zejména s tím, že migranti mají nyní k dispozici lodě s větší kapacitou.

Nejvíce migrantů do Španělska proudí z Maroka a Maročané společně s Alžířany tvoří nejpočetnější národnostní skupiny.

Data UNHCR dále naznačují, že do Španělska za první měsíc letošního roku přicestovalo více lidí než do Řecka. Nejvyšší počty ale stále hlásí Itálie.

migranti počet

Počet migrantů, kteří v lednu 2017 přicestovali do Španělska, Itálie a Řecka. Zdroj: UNHCR

OSCE: Musíme řešit nejen převaděčství, ale i obchod s bílým masem

I přesto, že se počet migrantů cestujících do Itálie a Řecka snížil, problémy v zemích přetrvávají. Upozornil na to EurActiv.com v souvislosti s novou studií Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE).

Podle této studie se řada migrantů stává obětí obchodu s bílým masem. Obchodníci totiž využívají chaotické situace v přijímacích centrech v jižní Evropě, vyhledávají dosud neregistrované migranty a využívají je na nelegální nucenou práci.

OSCE proto volá po řešení, které by se soustředilo nejen na vnější ochranu hranic EU a boj s převaděči osob, ale také na potírání obchodu s lidmi, kvůli kterému se mohou tisíce neprověřených migrantů dostat na nelegální pracovní trh.