Cyril Svoboda: proces ratifikace ústavní smlouvy je mrtvý

ústavní

Ministr zahraničí Cyril Svoboda označil včera na Žofínském fóru proces ratifikace evropské ústavní smlouvy za mrtvý. Ministr zahraničí je prvním představitelem české vlády, který tento názor vyslovil otevřeně.

Česká vláda po dvojitém ne, které zaznělo v referendech ve Francii a Nizozemsku, opakovaně prohlašovala, že je třeba, aby členské země EU včetně České republiky v ratifikaci evropské ústavní smlouvy pokračovaly. Na červnovém summitu EU v Bruselu se premiér Paroubek snažil prosazovat prodloužení ratifikačního období ze dvou na tři roky, ale neuspěl. Vláda nakonec připustila, že se proces ratifikace zřejmě zpozdí. V červenci ministři schválili novou koncepci informační kampaně, která se původně měla týkat jen ústavní smlouvy. Opoziční ODS a prezident Václav Klaus ihned po negativních výsledcích obou referend označili smlouvu za mrtvou. Pro pokračování ratifikace se v červencovém průzkumu agentury STEM vyslovila také pouhá čtvrtina občanů ČR.

Podle ministra Svobody stojí za neúspěchem ratifikačního procesu ústavní smlouvy mimo jiné skutečnost, že občané členských zemí v referendech hodnotili především aktuální domácí problémy, a ne kvalitu samotného dokumentu. Cyril Svoboda dále na Žofínském fóru hovořil o možnosti zpřístupnit trh s českými pozemky občanům zemí EU výměnou za otevření pracovního trhu v těch členských zemích, které aplikují přechodná období na volný pohyb pracovních sil.