Čtyři země EU se dohodly na dočasném přerozdělování migrantů zachráněných na moři

© Shutterstock

Německo, Francie, Itálie a Malta ve společném prohlášení oznámily, že se domluvily na dočasném řešení pro přerozdělení migrantů v nouzi, kteří byli zachráněni na moři.

Maltský ministr vnitra Michael Farrugia uvedl, že dokument je výsledkem jednání s několika ministry států Evropské unie a doplnil, že v říjnu budou s obsahem závěrů schůzky seznámeni ministři vnitra dalších členských zemí EU. Napsala o tom agentura DPA.

Migranti zachránění ve Středozemním moři civilními plavidly zůstávali na lodích i několik týdnů poté, co jim Malta a Itálie uzavřely své přístavy. Oba státy se obávaly, že migranti v zemi zůstanou a požadovaly po dalších státech EU, aby část z nich přijaly. Každý případ se však řešil individuálně. Od července 2018 se Německo takto rozhodlo přijmout 565 těchto migrantů, dosud do spolkové republiky ale podle agentury DPA dorazilo pouze 225 z nich.

Loď Ocean Viking nakonec zakotví na Maltě. Země stála před dilematem, píší místní novináři

Loď Ocean Viking provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée s 356 africkými migranty zakotví na Maltě, běžence převezmou Francie, Německo, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko.

Námořní zákon uvádí, že lidé v nouzi musí být zachráněni a převezeni na bezpečné místo – do přístavu či na jinou loď. Podle jiného ustanovení musí být vplutí do přístavu povoleno, pokud jsou životy lidí ohroženy.

Dnešní dohoda je výsledkem setkání ministrů vnitra Německa, Francie, Itálie a Malty. Zastoupeny byly také Finsko, které v současné době předsedá EU, a Evropská komise. Detaily dohody zatím podle agentury DPA zatím nejsou jasné. Německý ministr vnitra Horst Seehofer ale nedávno oznámil, že Německo může dočasně přijmout čtvrtinu zachráněných migrantů.

Řecko čelí migračnímu tlaku a vyzývá EU k solidaritě

V posledních týdnech čelí jih Evropy přílivu migrantů. Stále více jich připlouvá do Řecka z Turecka. Řecký premiér vzhledem k migračnímu tlaku vyzval EU k solidaritě a kritizoval tureckého prezidenta Erdogana. Kromě toho v oblasti Středozemního moře stále zasahuje záchranná loď Ocean Viking.

Je potřeba systémové řešení

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek k současné iniciativě poznamenal, že je zapotřebí systémové řešení.

„Řešení pro uprchlíky zachráněné na moři zdaleka nestačí, více mrtvých migrantů než ve Středozemním moři je například na Sahaře. Musíme na úrovni států EU dospět ke komplexní reformě azylových pravidel, respektive migrační politiky EU. Ukončit podporu diktátorů – strážců hranic v Africe, zlepšit návratovou politiku, investice do afrických zemí, otevřít legální cesty pro uprchlíky s nárokem na azyl nebo sloučení rodiny, a hlavně dohodnout se na jednotném systému posuzování žádostí o azyl,“ uvedl.

EU již roky vede spory ohledně nakládání s migranty zachráněnými ve Středozemním moři. V důsledku odporu zemí jako jsou Polsko či Maďarsko v současné době neexistuje žádný systém pro přerozdělení uprchlíků, napsala agentura DPA.