Čtyři čeští europoslanci mohou získat evropského „Oscara“ AKTUALIZOVÁNO

zdroj: ShutterStock.com; autor: Joe Seer.

Čtveřice českých europoslanců se uchází o zisk prestižního ocenění MEP Awards 2015, které každoročně za úspěchy při práci v Evropském parlamentu uděluje bruselský Parlamentní magazín. Evropského „Oscara“, jak se ceny někdy označují, si z dnešního slavnostního ceremoniálu může odnést Martina Dlabajová, Pavel Poc, Pavel Svoboda a Miroslav Poche.

AKTUALIZOVÁNO

Hned čtyři čeští europoslanci se mohou po skončení dnešního večera pyšnit oceněním za úspěchy, kterých se jim podařilo dosáhnout v Evropském parlamentu. V Bruselu totiž proběhne slavnostní vyhlášení evropských „Oscarů“, které již po jedenácté v řadě pořádá společnost vydávající bruselský Parlamentní magazín.

Mezi nominované Čechy, kteří se probojovali do užšího finále, a mohou tak získat cenu MEP Awards 2015, patří Martina Dlabajová (ALDE), Pavel Poc (S&D), Pavel Svoboda (EPP) a Miroslav Poche (S&D).

20:30 Martina Dlabajová je jedinou Češkou, které se podařilo ocenění získat

Nominovat europoslance mohou organizace, které se věnují evropským politikám a které legislativa, na níž se podílí i Evropský parlament, ovlivňuje. Svůj výběr musí podložit argumenty a za použití 350 slov vysvětlit, proč se ten který europoslanec či europoslankyně podle jejich názoru zasadil za rozvoj v dané oblasti.

Finalisty pro každou kategorii následně vybírá Parlamentní magazín, o samotných vítězích však rozhodují kolegové – europoslanci.

V letošním ročníků se soutěžilo v celkem 17 kategoriích. Martina Dlabajová byla nominována v kategorii Zaměstnanost a sociální věci, Pavel Poc v Životním prostředí, Miroslav Poche v Energetice a Pavel Svoboda může získat cenu za Nejlepšího nováčka.

Mezi dalšími kategoriemi, v nichž se o vítězství neuchází žádný Čech, najdeme například Zemědělství, Digitální agendu, Zdraví, Regionální politiku, Obchod a vnitřní trh či Spravedlnost a základní práva.

Letošního slavnostního ceremoniálu se zúčastní i bývalá komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingová, která je předchůdkyní první české eurokomisařky Věry Jourové.

Ocenění si v minulých ročnících odnesli známí europoslanci, mezi nimi třeba Němec Jo Leinen, Švédka Eva-Britt Svensson nebo Britka Liz Lynneová, která se coby europoslankyně zasazovala za lepší práva nevidomých.

V minulosti se do finále v rámci kategorie Regionální rozvoj probojoval i český europoslanec Oldřich Vlasák (ECR). Ocenění však nezískal.

Autor: Lucie Bednárová