ČR požaduje zrušení směrnice o zbraních. Žalobu podala na poslední chvíli

směrnice o zbraních

@ Facebook Milana Chovance

Unie neměla pravomoc přijmout směrnici o zbraních. Tak zní hlavní argument žaloby, kterou Česká republika na poslední chvíli podala k Soudnímu dvoru EU.

Ministerstvo vnitra podalo žalobu k Soudnímu dvoru EU proti nové směrnici o kontrole nabývání a držení zbraní. Směrnice obsahuje kontroverzní zákaz pořizování poloautomatických zbraní s vyšší kapacitou zásobníku a představuje nová pravidla pro znehodnocování zbraní.

„Žaloba a požadavek na zrušení směrnice je naší jedinou možností, jak můžeme své občany před dopady odzbrojovací směrnice ochránit,“ prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který na domácí scéně kritizuje směrnici již od samého počátku.

Česko odmítá směrnici ze čtyř důvodů

Text žaloby uvádí, že EU nemá k přijetí směrnice o zbraních dostatečnou pravomoc. Cílem opatření je totiž zajištění bezpečnosti, za což jsou odpovědny členské státy. Pravomoci by měla EU pouze v tom případě, že by směrnice odstraňovala překážky vnitřního trhu.

ČR si dále stěžuje, že EU neposoudila, jaké bude mít směrnice dopady. Směrnice je tak podle Česka nepřiměřená a nevede ani k posílení bezpečnosti, ani k lepšímu fungování vnitřního trhu. Navíc obsahuje řadu nejasných pravidel, což je dalším důvodem k tomu, proč by měla být zrušena.

V neposlední řadě si česká vláda myslí, že jeden z bodů směrnice je diskriminační a zvýhodňuje Švýcarsko nad ostatními zeměmi. Vysloužilí švýcarští vojáci si totiž mohou ponechat jednu vojenskou zbraň, což země uplatňuje již po dobu padesáti let. A právě takovému systému dává směrnice v článku 6 výjimku. Podle ČR je tedy tento bod pro Švýcarsko přímo „vykonstruován“.

Žaloba za pět dvanáct a možná i později

Změnu pravidel pro nabývání a držení střelných zbraní začala Evropská komise prosazovat po teroristických útocích ve Francii v listopadu 2015. Její původní návrh byl mnohem přísnější a vyvolal vlnu kritiky, která spočívala v tom, že zakazování zbraní nemá s bojem proti terorismu žádnou souvislost. Evropský parlament proto text přepracoval, přijal a letos v červnu směrnice vstoupila v platnost.

Přijatá směrnice je kompromisem, občany EU neodzbrojí. Více >>>> 

Členské státy následně získaly dva měsíce na to, aby se proti směrnici ohradily u Soudního dvora EU. Ministerstvo vnitra ČR zpočátku tvrdilo, že lhůta vyprší 7. srpna a že žalobu podá nejpozději do začátku srpna. K tomu však došlo až ve středu 9. srpna.

„Žaloba proti směrnici o zbraních je správně, ale měla být už před měsícem,“ komentoval podání žaloby europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09, EPP). „Ministr Chovanec zaspal stejně jako při jednáních o směrnici na Radě EU,“ uvedl europoslanec na svém twitterovém účtu.

Státy musí směrnici implementovat do září roku 2018, jinak jim hrozí postih ze strany EU. Česká republika proto společně s žalobou požádala Soudní dvůr EU, aby účinnost směrnice odložil. Soud o tomto předběžném opatření rozhodne v následujících měsících. Na finální rozhodnutí o zrušení směrnice může ČR čekat i dva roky.