ČR požaduje, aby Komise koordinovala výzkum afrického moru prasat. Na vývoj vakcíny pošle milion eur

EU africký mor prasat

@ Shutterstock.com

Podle českého ministra zemědělství v demisi je nutné, aby byl výzkum afrického moru prasat centrálně koordinovaný Evropskou komisí. Jedná se totiž o celoevropský problém.

Situace s africkým morem prasat se v Evropě mírně horší a jedinou cestou k zastavení choroby je nalezení účinné vakcíny a proočkování celé populace divočáků. V Bruselu se na tom shodli český ministr zemědělství v demisi Jiří Milek a komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis. Česko podle ministra proto na výzkum uvolní milion eur (asi 25 milionů Kč).

Česko volá EU o pomoc v boji s africkým morem prasat. Více >>>>

Důležité je podle českého ministra zapojení výzkumných ústavů a škol v celé Evropské unii. Význam kromě hledání vakcíny ale podle něj mají také další kroky, včetně efektivního snižování stavů divokých prasat či sledování jejich výskytu a rychlá lokalizace uhynulých jedinců.

Milek: Je bezpodmínečně nutné, aby byl výzkum centrálně koordinovaný Evropskou komisí. Stejně tak financování musí být z rozpočtu Unie.

Výzkum by se měl věnovat i sociálnímu chování skupin prasat a infikovaných jedinců nebo navrhovat preventivní opatření zaměřená na minimalizaci šíření viru do chovů domácích prasat.

„Je bezpodmínečně nutné, aby byl výzkum centrálně koordinovaný Evropskou komisí. Stejně tak financování musí být z rozpočtu Unie. Africký mor prasat je totiž jednoznačně celoevropský problém a celoevropské musí být i jeho řešení,“ uvedl ministr v demisi Milek.

Milek dnes novinářům po jednání s Andriukaitisem připomněl, že problém trvá například při snaze o spolupráci se zeměmi, jako je Bělorusko nebo Ukrajina.

„Bohužel i tam odsud je největší tlak této nemoci, budeme dál hledat nějakou možnost spolupráce s nimi,“ upozornil ministr.

Česko jde příkladem

S Milkem se komisař Andriukaitis shodl, že je nutné do budoucna omezit nelegální obchod s masem, a to právě především z východních zemí. Doporučil také, aby země sousedící s velkými ohnisky nákazy zpřísnily hraniční kontroly.

V Evropě se tak situace s výskytem afrického moru prasat dál mírně zhoršuje. ČR je na tom ale podle ministra „relativně dobře“ a situace je pod kontrolou. Eurokomisař Andiukaitis dokonce uvedl, že ostatním zemím dává Českou republiku za příklad nejlepší praxe v boji s epidemií.

V Česku se nákaza, která není nebezpečná pro člověka, objevila poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u 219 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila. Kdyby se tak stalo, musely by se nechat vybít.