Zklamání? Jourová dostala spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová; zdroj: Úřad vlády ČR.

Česká kandidátka na eurokomisařku a končící ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) bude v Junckerově Komisi spravovat portfolio pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví. Spekulace o regionálním rozvoji či dopravě a vesmírné politice se tak nepotvrdily. Je to pro Česko prohra?

Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová (ANO) nakonec bude mít v nové Evropské komisi Jeana-Clauda Junckera na starost oblast spravedlnosti, spotřebitelské politiky a rovnosti pohlaví. Budoucí šéf Komise oznámil návrh na složení svého týmu během polední tiskové konference.

Přečtěte si pondělní ROZHOVOR s Věrou Jourovou o jejích očekáváních a přípravě na post evropské komisařky.

Česko původně usilovalo o některé z ekonomických portfolií. Mezi priority patřilo křeslo komisaře pro regionální politiku, což je problematika, v se Jourová cítí jako odbornice silná. Spekulovalo se také o portfoliu dopravy a vesmírné politiky, které by české eurokomisařce přineslo silné postavení.

Jourová mohla mít na starost oblast dopravy a vesmíru. Co by to znamenalo? Můžete si přečíst ZDE.

Sama Jourová neměla podle všeho do poslední chvíle jasno, jaký úkol jí její nastávající šéf svěří. V pondělním rozhovoru pro EurActiv naznačila, že v úvahu přichází více portfolií: „Tím, že jsem právnička a mám pracovní zkušenosti z východní části Evropy, tak by se v mém případě nabízelo několik dalších oblastí.“

Podle prvních reakcí českých politiků je konečný Junckerův výběr pro Českou republiku spíše neúspěch, protože křeslo komisařky pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a gender nepatří mezi ekonomická portfolia, a česká ambice tak nebyla naplněna. Zklamání zaznamenal EurActiv i ze strany týmu nastávající komisařky. Na druhé straně prý nejde o úplnou katastrofu.  

Jaké jsou první reakce na Junckerovo rozhodnutí?

„Čekala jsem jiné portfolio. Výběr ovlivnilo to, že mám právnické vzdělání. V konečném důsledku oblast spravedlnosti ale ovlivňuje životy všech občanů v Evropské unii,“ řekla Věra Jourová (ANO) ČTK. „Za neúspěch to nepovažuji, určité zklamání ale cítím,“ uvedla také.

„Jedná se o středně významné portfolio. Jak otázka justice, tak ochrany práv spotřebitelů, když se dobře uchopí, může být zajímavou oblastí,“ řekl na tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Ale není to to, co Česká republika chtěla,“ připustil.

   

 
„Považuji to za neúspěch, je to zklamání, myslel jsem, že dostaneme lepší portfolio,“ řekl médiím vicepremiér Andrej Babiš (ANO). „Zeptejte se pana premiéra, jak vyjednával, já jsem nevyjednával,“ dodal.

„Samozřejmě jsem očekával, že se podaří vyjednat našim vyjednavačům silnější pozici, ale ještě není vše uzavřeno,“ citovala média vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka.

„Jde o silné portfolio. Justice a ochrana spotřebitele má široký záběr a velký vliv. Před komisařkou pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingovou měli tuto oblast na starost komisaři z Francie a Itálie. Bylo to tedy portfolio pro silné země,“ sdělil EurActivu státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

„Národní tragédie to není, ale objektivně řečeno považuji regionální rozvoj nebo dopravu za vlivnější portfolia. Z hlediska vlivu patří na vršek pomyslné škály. Konečný výběr nás posunul trochu níž. Není to ponížení České republiky, ale portfolia, která se skloňovala primárně, jsou považována za důležitější. Konečné rozhodnutí je pro mě trochu překvapení, protože se objevilo jako blesk z čistého nebe. Kdybychom věděli, že toto portfolio bude součástí nabídky, bylo by i slyšení paní Jourové na výboru pojato trochu jinak,“ řekl redakci předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

„Portfolio není tak marné a špatné. Ochrana spotřebitele má velký význam a dopad na Unii i jednotlivé členské země. Portfolio tak má svoji politickou i faktickou sílu. Spravedlnost je také téma, ve kterém lze mnohé pozitivního vykonat. Pouze s rovností pohlaví jsem na pochybách o smysluplnosti, pakliže se zredukuje na pouhé určování kvót. Výsledek nicméně určitě nesplňuje očekávání a představy naší politické reprezentace ani potenciální paní eurokomisařky. Úspěch vyjednavačů to tedy rozhodně není, dostali jsme, co zbylo. Může to být i logický výsledek našich předchozích kroků a postojů. Jednak jsme se nebyli schopni včas dohodnout na tom, koho Česko do Komise vyšle. Ztratili jsme čas na efektivní lobbing v orgánech EU i mezi ostatními členskými zeměmi. Vůbec bych nepodceňoval ani naše ‚torpédováníʻ jednotného postoje EU k situaci na východní Ukrajině a sankcím proti Rusku,“ napsal redakci předseda senátního výboru pro záležitosti EU Miroslav Krejča (bezpartijní).  

 
„Považuji to za prohru vyjednávacího týmu i kandidátky. Dostala rezort, o který vláda neusilovala a paní ministryně o něj nestála. Jako bývalý náměstek ministra spravedlnosti jsem se několika zasedání Rady ministrů spravedlnosti a vnitra zúčastnil a agenda justice byla velmi obsáhlá a složitá. Záleží na komisaři, jaké návrhy bude předkládat,“ napsal EurActivu místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

„Mou první reakcí bylo překvapení. Pro Českou republiku jde spíše o zklamání, protože nebyla naplněna ambice získat ekonomické portfolio. Z pohledu členky výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele ale kvituji, že Komise na spotřebitelskou politiku myslí. Hlavní výzvou bude pro paní komisařku posílení vymahatelnosti spotřebitelských práv. Je třeba zajistit, aby se spotřebitelé svých práv opravdu domohli,“ řekla redakci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD).

„Doufám, že když se rovnost pohlaví nově objevila přímo v názvu portfolia, znamená to, že je to Evropskou komisí považováno za důležité téma. Otázka je, jestli to znamená, že se toto téma bude také aktivněji prosazovat. V době působení Viviane Redingové jsem návrh na zavedení kvót pro rovné zastoupení mužů a žen v dozorčích radách firem vnímala jako přechod od slov k činům. Před novou komisařkou budou stát další velká témata, jako je nerovnost v odměňování. Ve všech zemích EU platí, že ženy mají v průměru nižší mzdy než muži. Komise je pragmatická v tom, že řeší postavení žen na trhu práce. Hlavní motivací je posílení konkurenceschopnosti. Ženy jsou totiž v tomto směru jedním z nevyužitých zdrojů,“ řekla redakci ředitelka neziskové organizace Fórum 50 % a členka Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů Jana Smiggels Kavková.

Autor: Adéla Denková