Co je nelegální off-line, musí být nelegální i on-line, říká von der Leyenová

© EPA

Co je nelegální ve skutečném světě, musí být nelegální také v kybernetickém prostoru. Dnes to na digitální Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Zároveň vyzvala Spojené státy, aby se připojily ke snaze Evropy o nápravu digitálního světa. 

„Chceme jen, aby to, co je nelegální off-line, bylo nelegální i on-line,“ řekla von der Leyenová. Za obrat v náhledu na internet označila lednový útok příznivců tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa na Kongres USA, po kterém internetové firmy zablokovaly Trumpovi přístup k účtům na sociálních sítích. 

Podle von der Leyenové musí být velké technologické firmy odpovědné za obsah, který na svých internetových platformách umožňují zveřejnit. Komise už v prosinci navrhla takzvané akty o digitálních službách a trzích, které zavádějí pro provozovatele internetových stránek povinnost rychle odstraňovat nelegální obsah, což až dosud činili pouze dobrovolně. 

EU chce podle von der Leyenové vypracovat rámec, který zaručí v on-line světě evropské hodnoty. „Lidská práva, humanismus, inkluze a ochrana soukromí,“ řekla o hodnotách, které chce EU chránit. 

Marcel Kolaja: Sociální sítě je třeba decentralizovat, příklady existují už nyní

S místopředsedou Evropského parlamentu Marcelem Kolajou (Piráti, Greens/EFA) redakce EURACTIV.cz hovořila o vlivu sociálních sítí i revoluční snaze EU o jejich regulaci. „O tom, co je nelegální musí rozhodovat nezávislé a nestranné soudy,“ říká.

Evropská komise se v minulých letech několikrát dostala do sporů s převážně americkými technologickými giganty, především v souvislosti s možným zneužíváním dominantního postavení na trhu či v daňových otázkách. 

Šéfka EK v projevu také ocenila návrat Spojených států ke globální dohodě o ochraně klimatu a podobně jako americký prezident Joe Biden prohlásila, že USA a EU musí spolupracovat i při řešení výzev, kterým čelí ze strany Ruska a Číny. Na její vystoupení navázal také předseda Evropské rady Charles Michel, který dosavadní spojenectví USA a Evropy přirovnal k páteři mezinárodního uspořádání. 

„Mezinárodní spolupráce je jedinou cestou k úspěchu,“ zdůraznil Michel. Jedině tak lze podle něj čelit nebezpečí ze strany autoritářských států, mezi které zahrnul Rusko, Čínu nebo Írán.