Co hraje Česku do karet a co je nevýhodou v soutěži o bankovní agenturu EU

bankovní agentura EBA

© Shutterstock / GoneWithTheWind

Členské státy budou rozhodovat o přesunu evropských agentur z Velké Británie. Česko usiluje o bankovní agenturu EBA. Zásadní bude pro šance Prahy předcházející hlasování o budoucím sídle lékové agentury EMA. Hlavní nevýhodou pro Prahu by mohly být platové koeficienty EU.

V pondělí 20. listopadu se rozhodne, kam se přesune Evropská bankovní agentura (EBA), která se svými 160 zaměstnanci momentálně sídlí v Londýně. Ze Spojeného království, které vystupuje z EU, se má přesunout také větší Evropská léková agentura (EMA, 900 zaměstnanců). Česká vláda podala přihlášku a pokouší se pro Prahu získat bankovní agenturu.

„Mezi výhody, které Praha poskytne EBA, patří, že agentura by měla v sídle nájem na pět let za jedno euro, či kartu MHD na dva roky pro zaměstnance zdarma,“ uvedl během nedávné debaty vládní zmocněnec pro kandidaturu Karel Dobeš.

Další výhodou je, že zde již sídlí Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA), a Praha tedy nemusí mnoho věcí dokazovat.

„Nemuseli jsme prokazovat, že v Praze taková agentura může fungovat. Mohli jsme GSA použít jako referenci,“ zmínil Dobeš, kterého vláda jmenovala zmocněncem právě kvůli jeho zkušenostem s GSA.

Komise v případě Prahy ocenila například hromadnou dopravu.

Důležitým bodem je podle něj, že česká vláda garantuje kontinuitu pro práci agentury. Česká strana totiž nabídla jako nové sídlo pro EBA budovu na pražské Pankráci, která by měla být dokončena před 1. březnem 2019, což znamená, že by se tam EBA mohla nastěhovat hned po odchodu Británie z Unie.

Budova Mayhouse má stát u magistrály mezi stanicemi metra C Pankrác a Pražského povstání. Celková kancelářská plocha by měla mít 7 000 metrů čtverečních, což vyhovuje požadavkům agentury, která požaduje prostor 4 000 metrů čtverečních.

Jednou z hlavních nevýhod Prahy jsou platové koeficienty Evropské unie. Mzdy se totiž přizpůsobují životním nákladům v sídle agentury, což znamená, že by platy úředníků bankovní agentury v případě přesunu do Prahy razantně poklesly.

„Pro evropského úředníka je plat v Londýně 140%, v Bruselu 100% a v Praze 75%,“ konstatoval Dobeš.

Evropská komise posoudila 30. září nabídky členských zemí, přičemž v případě Prahy ocenila například hromadnou dopravu nebo letecké propojení hlavního města s dalšími 23 hlavními městy Unie.

Komise Praze vytkla nedostatek podrobností o dostupnosti školek, či lékařské péče pro rodiny zaměstnanců. Členské státy mohou tento posudek při svém hlasování zohlednit. Komise ovšem měla výtky ke všem uchazečům.

Eurovision agency contest

Rozhodování o EBA bude předcházet hlasování o EMA, a jeho výsledek může být pro Česko důležitý.

„Každá země má celkem šest bodů, přičemž rozdá tři, dva a jeden bod celkem třem zemím,“ uvedl zmocněnec.

„Pozice ČR je taková, že se Slovenskem, které kandiduje na lékovou agenturu, si vyměníme tři body, s nejmenovanou zemí máme dohody výměny naše dva za jejich tři body a dále jednáme s další zemí o výměně jednoho našeho bodu za dva jejich body,“ uvedl dále Dobeš.

Dobeš: Existuje zde určitá vyvažovací strategie Unie. Když vyhraje velká země na západě, tak by měla druhou agenturu získat malá země na východě.

Praha o bankovní agenturu soupeří s Bruselem, Dublinem, Frankfurtem nad Mohanem, Paříží, Lucemburkem, Vídní a Varšavou. O lékovou agenturu se uchází 19 měst včetně Bratislavy, přičemž Vídeň, Brusel, Dublin a Varšava chtějí sídlo EBA i EMA. Německo chce získat EBA pro Frankfurt a EMA pro Bonn.

Dobeš řekl, že šance Česka pro získání EBA by značně stouply v případě, že by lékovou agenturu získala některá ze západních zemí EU. To ale funguje i naopak, tedy v případě, že by Slovensko nebo Polsko získalo lékovou agenturu, tak se šance Česka na získání agentury snižují.

„Existuje zde určitá vyvažovací strategie Unie. Když vyhraje velká země na západě, tak by měla druhou agenturu získat malá země na východě,“ uvedl Dobeš.

S tím, že by Praha mohla být sídlem další evropské agentury, se podle Dobeše pojí řada výhod. Z ekonomického hlediska se nejedná jenom o pracovníky úřadu, kteří budou v hlavním městě pobývat a utrácet peníze, ale také o odbornou turistiku, která by do Prahy lákala zahraniční odborníky.