Čísla z Erasmu: Univerzita Karlova je 7. škola v EU, která nejčastěji přijímá Erasmáky

zdroj: Shutterstock; autor: Andresr

Do programu Erasmus se každý rok zapojuje více vysokoškolských studentů i pracovníků a také odborníků z firem, kteří mají zájem předávat zkušenosti na vysokých školách. Evropská komise dnes (10. července) představila čísla, která ukazují výsledky Erasmu za minulý školní rok. Letos startuje nová podoba programu. Erasmus+ má zastřešovat řadu dalších aktivit zaměřených na mládež v EU.

Po Evropě se v minulém školním roce rozcestovalo téměř 270.000 „Erasmáků“. Program, který podporuje mobilitu vysokoškolských studentů a pedagogů, tak zlomil rekord v počtu zapojených účastníků.

Oproti předchozímu roku se také zvedla průměrná úroveň stipendia, které studenti v rámci Erasmu dostávají. V roce 2011/2012 dostávali měsíčně průměrně 250 eur, v roce 2012/2013 už to bylo 272 eur.

Erasmácké statistiky z roku 2012/2013 dnes představila Evropská komise. Ta věří, že studijní a pracovní cesty pomáhají studentům zvyšovat pravděpodobnost, že po škole najdou dobré zaměstnání.

„Erasmus také pomáhá posilovat pocit sounáležitosti s evropskou rodinou,“ zdůraznila na tiskové konferenci evropská komisařka pro vzdělávání Androulla Vassiliouová.

UK mezi nejnavštěvovanějšími

Nejvíce jezdí studenti na zkušenou do Španělska, Německa a Francie. Mezi desítkou vysokoškolských institucí, které nejčastěji přijímají Erasmáky, ale figuruje také Univerzita Karlova v Praze (7. místo).

Většina Erasmáků si vybírá studijní pobyt na zahraniční univerzitě. Každý pátý ale využil možnosti absolvovat stáž ve vybrané soukromé firmě. Takových stážistů bylo v loňském školním roce celkem 55.000. 

V poměru k počtu vysokoškolských absolventů vloni nejvíce Erasmáků vyslalo Lucembursko, Lichtenštejnsko, Finsko, Lotyšsko a Španělsko.

Kdo je podle údajů Komise typický Erasmák?
  

Erasmus+

Program Erasmus považuje Komise za vlajkovou loď EU v oblasti vzdělávání a odborné přípravy mladých lidí a za symbol evropské mobility.

Proto se jméno objevuje také v názvu nového programu pro léta 2014 až 2020, který má efektivně propojit všechny dosavadní evropské aktivity pro podporu mladých lidí.

Takzvaný Erasmus+ by měl během sedmi let poskytnout stipendia čtyřem milionům lidí, a to jak studentům, tak vysokoškolským pracovníkům. Podporovat má ale také spolupráci se zeměmi mimo EU. Ta se má týkat 135.000 studentů a pracovníků.

Pro větší zaměstnanost

Nový program spouští Evropská komise ve chvíli, kdy si EU neví rady se šesti miliony nezaměstnaných mladých lidí. Ve Španělsku nebo Řecku je jejich nezaměstnanost nad úrovní 50 %.

V EU jsou přitom dva miliony volných pracovních míst a třetina zaměstnavatelů hlásí problémy s hledáním vhodných pracovníků.

Komise se proto snaží podporovat také větší spolupráci mezi vysokými školami a podniky. Už v rámci „běžného Erasmu“ tak bylo možné vysílat odborníky z firem, aby vyučovali na zahraničních školách a dělili se o své zkušenosti se studenty.

V posledním roce bylo přitom podle Komise takových lidí o 20 % víc než v roce předchozím – bylo jich celkově zhruba pět stovek.

Autor: Adéla Denková