Číňany brexit nepotěší. Zítra v Pekingu začíná summit s EU

Evropská komisařka pro obchodní politiku Cecilia Malmströmová; zdroj: Evropská komise

V obchodních vztazích EU a Číny se v souvislosti s britským referendem nic nemění, řekla v Pekingu evropská komisařka pro obchodní politiku Malmströmová. Čína ale po případném brexitu ztratí klíčového spojence v EU. Také zájem čínských investorů o Spojené království by mohl poklesnout, ačkoliv zatím vypadaly vzájemné vztahy slibně.

Hospodářské a obchodní vztahy Evropské unie s Čínou se nezmění ani po rozhodnutí Velké Británie vystoupit z evropského bloku, řekla dnes v Pekingu při debatě se studenty evropská komisařka pro oblast obchodu Cecilia Malmströmová. Uvedla to agentura Reuters.

Komisařka také zdůraznila, že mezinárodní obchod se musí řídit pravidly, která zajistí, že bude férový pro všechny státy.

V Číně je Malmströmová především kvůli summitu EU-Čína, který v Pekingu začne zítra.

Obě strany by měly podle Reuters stvrdit dohodu o čínské investici ve výši více než 2 miliard eur v rámci Evropského fondu pro strategické investice. Ten tvoří základ takzvaného Investičního plánu pro Evropu, od kterého si Evropská komise slibuje rozhýbání unijní ekonomiky.

Tržní Čína?

Vztahy mezi evropským blokem a asijským obrem ale nejsou růžové. Malmströmová při debatě se studenty v Pekingu kritizovala pomalý postup Číny při reformách, informovala agentura Associated Press.

„Zóny volného obchodu zaznamenaly jen poměrně omezené pokroky, nebo byly zrušeny, a stále přetrvávají obavy ohledně ochrany práv duševního vlastnictví a diskriminace vůči evropským firmám,“ citovala Malmströmovou agentura AP.

Citlivým tématem zůstává mezi oběma partnery zájem Číny o získání statusu tržní ekonomiky, který by Unii i dalším hráčům ztížil uvalování cel na čínské dovozy. Toho se obává řada evropských průmyslových odvětví, především oceláři. Tvrdí, že by to pro Evropu bylo zničující, protože Čína svůj průmysl dotuje, a jiné firmy jsou tak v konkurenci s ním znevýhodněny. Například oceli má přitom Čína výrazné přebytky.

Evropská komise zatím posuzuje, jak bude postupovat a jestli by měla EU Číně tržní status uznat. Peking přitom v EU sází na své spojence, mezi které zatím patřila i Británie. Proto by brexit mohl Číňany nepříjemně zasáhnout.

Špatné zprávy

„Britští představitelé vždycky říkali, že budou těmi, kdo prosazují čínské zájmy na Západě a v EU,“ citoval americký deník Washington Post nejmenovaného západního diplomata působícího v Pekingu.

„Pro Čínu jsou to špatné zprávy,“ řekl k očekávanému brexitu.

Pro Británii by mohlo být špatnou zprávou, pokud by kvůli odchodu z EU ztratila svou atraktivitu pro čínské investory. Země byla zatím jedním z největších příjemců čínských investic v Evropě a pro Číňany představovala jakýsi most k EU. Když toto spojení zmizí, mohli by se investoři přesunout jinam.

Aktuálně se přitom plánovalo čínské zapojení do výstavby britské jaderné elektrárny Hinkley Point C, výstavba vysokorychlostní železnice nebo společný výzkum vesmíru. Londýn měl také sehrát významnou roli v internacionalizaci čínské měny jüan, připomíná britský Guardian.

Pro EU se ale po britském rozhodnutí ve vztahu k Číně zatím nic nemění, řekla Malmströmová. Unie podle ní potřebuje čas, aby našla ideální řešení situace, která po hlasování o brexitu nastala. Rozhodnutí voličů je podle ní potřeba respektovat, zatím ale Británie členem Unie zůstává, a to platí i v obchodní politice.

Adéla Denková s využitím EurActiv.sk