Čeští politici mohli nechtěnou směrnici o zbraních blokovat již dříve

směrnice o zbraních

@ Pixabay

Česká republika odmítá zpřísnění podmínek pro nabývání a držení zbraní, které navrhuje Evropská komise. Ministr vnitra Chovanec chce v případě přijetí směrnice EU o zbraních zaslat žalobu Evropskému soudnímu dvoru. Usiluje také o změnu českého ústavního zákona.

V České republice se vyostřila debata o návrhu revize směrnice o kontrole nabývání a držení zbraní. Ve čtvrtek bude o připravované změně pravidel hlasovat výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO). Pokud revizi podpoří, v březnu o jejím přijetí rozhodne plenární zasedání Evropského parlamentu.

Komisí navržená směrnice je trnem v oku českého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). „Uděláme všechno proto, aby směrnice nebyla součástí českého práva,“ prohlásil v nedělní debatě v České televizi. Problematickým bodem je zejména zákaz poloautomatických zbraní, které si lidé mohou pořídit pro sebeobranu nebo pro lovecké či sportovní využití.

Jaké změny v oblasti zbraní Evropská komise navrhla? Více >>>>

S revizí nesouhlasí ani místopředseda europarlamentu Pavel Telička (ANO, ALDE). „Komise návrh urychlila a vzala za špatný konec. Revize ošetřuje to, co má nejmenší dopad na boj s terorismem,“ říká europoslanec.

Návrh neoslovil ani europoslance výboru IMCO, který je za jeho projednání v Evropském parlamentu zodpovědný. IMCO proto návrh přepracoval a zanesl do něj výjimky, které jeho dopady zmírňují. Členské státy by tak například mohly udělovat výjimky osobám, které mají pro pořízení či držení zbraně řádný důvod. Jedná se například o myslivce, sportovní střelce či sběratele.

Směrnice má přispět k boji proti terorismu

Podle Komise mají přísnější pravidla pro nabývání a držení zbraní pomoci v boji proti terorismu. Nebezpečí představují například již deaktivované zbraně, které mohou být znovu přestavěny do funkčního stavu. Právě takové zbraně použili teroristé při útocích v Paříži v listopadu 2015.

„Je načase dokončit legislativní práci na revizi směrnice o střelných zbraních a odstranit vojenské automatické zbraně typu kalašnikov z širšího oběhu,“ prohlásil Julian King, eurokomisař odpovědný za bezpečnostní unii.

Chovanec ale argumentuje tím, že teroristé v Evropě nepoužívají legálně držené zbraně, a zpřísnění pravidel boji s terorismem nepřispěje.

směrnice o zbraních

Zbraně typu AK 47 (Kalašnikov) chtěla Komise zcela zakázat @ Pixabay

Pokud směrnici europoslanci přijmou, Chovanec chce EU žalovat

Nově zvolenou místopředsedkyní výboru zodpovědného za návrh směrnice je česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE). „Z toho, jak jsem mohla sledovat debatu a způsob projednávání směrnice v průběhu několika předchozích měsíců, se obávám, že bude ve čtvrtek výborem přijata,“ odhaduje pro EurActiv Charanzová.  Sama bude podle svých slov hlasovat proti. V textu totiž i přes pozměňovací návrhy jejího výboru zůstává řada sporných bodů.

Ministerstvo vnitra je ochotné bojovat proti směrnici i v případě jejího přijetí. Milan Chovanec prohlásil, že jeho úřad chystá žalobu, se kterou se obrátí na Evropský soudní dvůr.

Charanzová: Chovanec měl napnout síly při projednávání směrnice na úrovni ministrů vnitra EU

Podle Charanzové se ale ČR mohla směrnici bránit již dříve. „Ministr Chovanec měl dle mého názoru napnout síly při projednávání zbraňové směrnice na úrovni ministrů vnitra EU,“ říká Charanzová, která rovněž zmiňuje možnost žaloby u Evropského soudního dvora.

Český parlament mohl návrh Komise vetovat

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN, EPP) v nedělní debatě upozornil, že Parlament ČR nevyužil práva na veto prostřednictvím nesouhlasného odůvodněného stanoviska, jako to provedl polský a švédský parlament. Pokud by podobné kroky podnikla třetina národních parlamentů v EU, obdržel by návrh takzvanou žlutou kartu a Komise by jej musela přezkoumat.

V případě, že by s návrhem nesouhlasila více než polovina národních parlamentů, jednalo by se o oranžovou kartu. Tu už by Komise smést ze stolu nemohla. Do záležitosti by vstoupila také Rada a Parlament a svým rozhodnutím by mohly legislativní proces zastavit.

Vnitro chce čelit Bruselu změnou ústavního zákona

Chovanec reagoval na směrnici EU mimo jiné tím, že navrhl zakotvit možnost pořízení a držení zbraně do české ústavy. Občané ČR by se tím mohli podílet na udržování bezpečnosti státu.

„V České republice je procento trestných činů spáchaných legální zbraní naprosto minimální, téměř nulitní,“ vysvětluje Chovanec důvody, proč je pro ČR směrnice nepřijatelná. Jak ale zjistil fact-checkový server Demagog.cz, který ověřuje výroky politiků, případů je mnohem více.

Demagog.cz: Trestná činnost legálně drženými zbraněmi směřuje ke dvěma stovkám případů ročně

„Z čísel monitorujících objasněnou kriminalitu jasně vyplývá, že trestná činnost legálně drženými zbraněmi směřuje dokonce až ke dvěma stovkám případů ročně. V posledních letech dokonce převyšovala trestnou činnost páchanou nelegálně drženými zbraněmi,“ uvádí Demagog.cz.

Návrh ministerstva vnitra ostatní vládní rezorty kritizují. Proti zákonu se vymezilo například ministerstvo obrany, financí či rezort pro lidská práva. K prosazení změny ústavního zákona tak chybí potřebná shoda.