Chorvatsko chce vstoupit do EU během českého předsednictví

chorvatsko

Chorvatský ministerský předseda Ivo Sanader včera v Praze hovořil o cestě Chorvatska do Evropské unie. Vyjádřil přesvědčení, že Chorvatsko se stane členem EU nejpozději během českého předsednictví.

 

Podle Iva Sanadera začali Chorvati po úspěšném zahájení vstupních rozhovorů znovu podporovat myšlenku členství své země v EU. Zatímco po zamítavém stanovisku Rady EU k začátku vstupních jednání v březnu letošního roku představovala podpora Chorvatů EU kolem 30%, po překvapivém začátku jednání se podpora v průběhu jednoho dne zvedla o 20%. „Chorvati jsou eurorealisti, ale zároveň euroentuziasti,“ uvedl Ivo Sanader.

 

I když je Ivo Sanader přesvědčen, že Chorvati – již jako plnoprávní členové – budou moci volit ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009, vyjádřil se, že to nezávisí na Chorvatsku, ale na EU.

 

Chorvatský premiér se dotkl i horkého tématu spolupráce s Mezinárodním tribunálem pro zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii (ICTY) a znovu potvrdil, že chorvatská vláda nezná místo pobytu stíhaného generála Ante Gotoviny a že její tajné služby pracují na jeho dopadení společně s tajnými službami jiných států. Jako důkaz plné spolupráce uvedl dočasné propuštění z vazby osmi stíhaných Chorvatů, které by jinak nebylo možné.

 

Podle Sandera je pro Chorvatsko kromě samotného vstupu do EU a vyrovnání se s vlastními národnostními menšinami důležitá také stabilizace regionu Západního Balkánu, a to zejména Srbska a Černé Hory a Bosny a Hercegoviny. Chorvatsko si podle něj zároveň předsevzalo propagovat v regionu evropské hodnoty.

 

Přednášku Iva Sanadera zorganizovala nadace Konrada Adenauera (KAS) v Praze v rámci svého projektu Adenauer-Forum Praha.