Chorvatským prezidentem se stal Stjepan Mesić

Chorvaté ve druhém kole prezidentských voleb zvolili do čela státu Stjepana Mesiće, který získal 66% hlasů. Jeho protikandidátka, vicepremiérka Jadranka Kosorová, obdržela 34% hlasů.

„Jsem pyšný na vyspělost chorvatské demokracie,“ uvedl podle BBC Mesić. Sedmdesátiletého staronového prezidenta, kterému těsně uniklo vítězství v prvním kole voleb, podporuje koalice středo-pravicových stran. Je dobře známý na mezinárodní scéně. Zastával funkci chorvatského premiéra a byl posledním prezidentem bývalé Jugoslávie.

Nedůležitějším chorvatským cílem je momentálně vstup do EU. Přístupové rozhovory by měly začít 17. března. Evropská komise je připravena jednání s Chorvatskem zahájit, žádá však vydání bývalého generála Anteho Gotoviny Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. Gotovina, obviněný za činy spáchané na chorvatských Srbech během války v letech 1991 až 1995, před několika dny uvedl, že je ochoten vzdát se, pokud jeho případ převezme chorvatská justice. Představitelé ICTY tento návrh odmítli. Komisař pro rozšíření Olli Rehn opět zdůraznil, že prokazatelná spolupráce s haagským tribunálem je nezbytnou podmínkou zahájení rozhovorů. Chorvatsko by do EU mohlo vstoupit do konce roku 2009.