Chorvatská ekonomika roste a nezaměstnanost je nízká. Jsme za to nemálo vděční EU, říká premiér Plenković

chorvatsko EU

@ European Union, 2018

Chorvaté vědí, co to znamená nesmět cestovat a být omezován politickým režimem, o to víc si dnes váží demokracie, prohlásil dnes chorvatský premiér Andrej Plenković.

Evropská unie je pro Chorvatsko symbolem míru a růstu, projekt ale nemůže fungovat bez solidarity mezi všemi členskými státy. Na úvod dnešní plenární rozpravy v Evropském parlamentu na téma vize pro EU to řekl chorvatský premiér a někdejší europoslanec Andrej Plenković.

„Evropa je mírový projekt, který posiluje jednotlivé země,“ řekl ve Štrasburku Plenković. Poukázal na to, že si Chorvatsko připomíná pět let členství v EU. „Je zásadní, abychom fungovali jako rodina, kterou pojí vzájemná důvěra. Kompromis je stavební kámen, na kterém byla unie postavena,“ dodal.

Plenković: Je zásadní, abychom fungovali jako rodina, kterou pojí vzájemná důvěra. Kompromis je stavební kámen, na kterém byla unie postavena.

Zatímco pád Berlínské zdi byl vítězstvím demokracie ve východní Evropě, Chorvatsko bylo nuceno bránit svou svobodu ve válce, která trvala do poloviny 90. let a zdecimovala chorvatskou ekonomiku, pokračoval Plenković.

Uvedl, že loni ale zemi navštívilo 17 milionů lidí, důležitou část HDP tvoří příjmy z turismu, ekonomika roste a nezaměstnanost je nízká. Záhřeb tak podle chorvatského premiéra vděčí za své úspěchy nemalou měrou členství v EU. Chorvaté vědí, co to znamená nesmět cestovat a být omezován politickým režimem, o to víc si dnes váží demokracie, řekl Plenković.

Plenković: Chorvaté vědí, co to znamená nesmět cestovat a být omezován politickým režimem, o to víc si dnes váží demokracie.

Chorvatsko chce být v jádru EU

Chorvatský premiér následně hovořil o výzvách, které čekají Chorvatsko i další země unie. Zdůraznil přitom, že je nutné, aby vlády evropských států zaujaly společný postoj v důležitých otázkách dnešní doby, jakými jsou například boj s terorismem, migrace či kybernetická bezpečnost. Nárůst populismu a euroskepticismu, které podle něj vyústily například v rozhodnutí obyvatel Británie vystoupit z EU, je důsledkem tohoto trendu, ale i dezinformační kampaně.

„Je důležité stanovit práva občanů na základě rovného zacházení. Naše budoucí vztahy by měly být založeny na našich společných zájmech, “ řekl Plenković. Jako příklad uvedl posilování společné bezpečnosti a ochrany vnějších evropských hranic, zejména v rámci NATO. Chorvatský premiér poukázal i na nutnost investovat do zvládání migrace či do ochrany životního prostředí.

Dodal, že Chorvatsko chce být v jádru EU, splnit takzvaná schengenská kritéria, přidat se k měnové unii a být příkladem úspěchu pro země západního Balkánu, které aspirují na členství.