Charizmatický Renzi hodlá měnit EU. Zaorálek chce pomoci

italský premiér Matteo Renzi; zdroj: Rada EU.

Premiér Matteo Renzi při úvodním projevu italského předsednictví v Evropském parlamentu rozhodně zaujal. I když podle kritiků nebyl příliš věcný, disponoval energickou rétorikou. „Svět rychle postupuje kupředu, pokud neučiníme správná rozhodnutí, skončíme jako malý bod na Google mapách,“ řekl o vyhlídkách Evropy v parlamentu. Hlavní body jeho předsednictví se velmi zamlouvají české vládě.

Sobotkova vláda při svém nástupu slibovala aktivnější evropskou politiku. Pomoci v ní by jí mohlo nastupující italské předsednictví Rady Evropské unie. Středolevá vláda Mattea Renziho má totiž podobné priority jako český kabinet.

„V podstatě se shodují s našimi, ať jde o podporu ekonomického růstu a vytváření pracovních míst či budování vnitřního trhu,“ řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že Česká republika je připravena pomoci při naplňování těchto cílů.

Česká vláda chce nastartovat růst zvýšenými vládními výdaji i za cenu překročení rozpočtových pravidel EU pro výši strukturálního deficitu (tzn. očištěného o vlivy hospodářského cyklu). Je tedy pravděpodobné, že bude podporovat uvolnění rozpočtových pravidel EU, za které Itálie bojuje spolu s Francií.

„Během posledního italského předsednictví bylo Německu dovoleno porušovat rozpočtová pravidla Evropské unie. Díky tomu je nyní v Německu růst,“ prohlásil v Evropském parlamentu italský premiér.

Změna smluv

Řím chce Unii zeštíhlit, ale zároveň ji vést k hlubší integraci. Nebrání se ani případné změně unijních smluv. Ministr pro evropské záležitosti Sandro Gozi chce začít s debatou mezi členskými státy o tom, jaké instituce potřebují reformu. „Všechny záležitosti musí sloužit politickým prioritám. Pokud máte priority nové, je skoro přirozené, že přijmete novou vnitřní organizaci,“ řekl serveru European Voice.

Gozi chce zejména aktivnější a výraznější Komisi. Podle něj má být „institucí společného zájmu, ne nejnižšího společného jmenovatele.“ S přepisováním institucionální mapy Unie Zaorálek také souhlasí. „Mnoho lidí se k Evropské unii obrací zády i kvůli špatnému fungování jejích institucí. Je naprosto nutné provést reformu, aby EU lidem dobře sloužila tam, kde má,“ dodal.

Imigrační vlna

V rámci vnějších vztahů se italské předsednictví chce zaměřit na Ukrajinu a Libyi, kde se v současné době hromadí velký počet lidí, kteří se chtějí dostat do Evropy. Tenhle problém Itálii velice pálí.

Za prvních pět měsíců roku 2014 připlulo do Itálie přes Středozemní moře 50 tisíc imigrantů. Podle úřadů rapidně roste podíl těch, kteří potřebují mezinárodní ochranu. Vlna přistěhovalců klade na italský rozpočet velké břemeno. Řím proto volá po větším sdílení finanční zodpovědnosti v rámci schengenského prostoru, včetně přesunů uprchlíku do dalších zemí.

Itálii by v řešení problému mohly pomoci silné vazby s Libyí – před druhou světovou válkou bývala italskou kolonií a i diktátor Muammar Kaddáfí měl s bývalým italským premiérem Silviem Berlusconim nadstandardní vztahy.

Na odpověď českého ministerstva vnitra, zda by Česko bylo ochotné pomoci s uprchlíky, redakce stále čeká. Ministr Zaorálek vyjádřil pochopení pro obavy Itálie z dalšího přílivu uprchlíků s tím, že klíčové je stabilizovat situaci v zemích, z kterých lidé utíkají.

Europoslanec za ČSSD Pavel Poc: „Pokud se podaří prosadit italské ambiciózní italské plány, bude to pro Českou republiku velmi zajímavé."

Naděje do italského předsednictví vkládá i europoslanec za ČSSD Pavel Poc. „Pokud se podaří prosadit italské ambiciózní plány, bude to pro Českou republiku velmi zajímavé,“ řekl na páteční tiskové konferenci Poc.

„Jedná se zejména o podporu malých a středních podnikatelů, nástroje pro boj s nezaměstnaností mladých, otázka imigrace, která je pro italské předsednictví ožehavá. Výborné je, že je Itálie podporuje více integrovanou evropskou obrannou politiku. Očekává se další diskuze o dani z finančních transakcí.“

Renzi může být právě tím, po čem se po volbách do Evropského parlamentu volalo – bývalý starosta Florencie totiž podle komentátorů představovat svoje názory jednoduše a srozumitelně. Díky nižšímu věku 39 let je navíc bližší problémům mladé generace. Usiluje i o větší rovnoprávnost žen, v jeho italském kabinetu jich sedí 8 z 16 ministerských postů.

Autor: Jan Pavec