ČEZ a další energetiky chtějí po Merkelové jednat i se Sobotkou

Merkelová; zdroj: Shutterstock

EU by mohla emise CO2 snížit o více než 40 % do roku 2030, pokud se na redukci emisí dohodne i s ostatními zeměmi. Tvrdí to Velká Británie, která zároveň odmítá závazek pro obnovitelné zdroje. Země nejspíš EU čeká nad klimatickými cíli tvrdá bitva. Do hry se zapojily i velké energetické firmy. Včera (12. února) jednaly v Berlíně s německou kancléřkou Merkelovou, setkat by se měly i s českým premiérem Sobotkou. Jednat chtějí také s ekologickými organizacemi.

Evropský cíl pro snižování emisí CO2 by mohl být vyšší než 40 procent, tvrdí Velká Británie. Podle analýz by to prý mohlo být 47 až 50 procent. Podmínkou ale zůstává, aby se k výraznému snižování emisí zavázali i další znečišťovatelé jako USA nebo Čína.

Londýn má ke klimatické a energetické politice EU postoj velmi podobný tomu českému. Oba státy žádají, aby se Evropa zavázala pouze k jednomu klimatickému cíli pro rok 2030 – a to právě k cíli pro snižování emisí CO2. 

„Emisní cíl by měl být přijat co nejdříve a měl by mít podobu minimálně 40 %,“ říká Stephen Bennett z britského ministerstva energetiky a klimatických změn.

Česko i Spojené království tak odmítají závazky pro zvyšování podílu obnovitelných zdrojů (OZE) v energetice a pro zvyšování energetické účinnosti. Ty obsahuje současný balíček do roku 2020. V návrhu nové klimaticko-energetické politiky se pak počítá (kromě 40procentního cíle pro snižování emisí) pouze s 27procentním cílem pro OZE.  

Minimálně 40 %

Podle Stephena Bennetta z britského ministerstva energetiky a klimatických změn musí EU svou budoucí klimatickou politiku postavit právě na ambiciózním cíli pro emise CO2, na dokončení vnitřního trhu s energiemi a na účinné reformě systému emisního obchodování.  

„Emisní cíl by měl být přijat co nejdříve a měl by mít podobu minimálně 40 procent,“ řekl dnes (13. února) Bennett na Pražském evropském energetickém fóru.

Pokud se v roce 2015 podaří dosáhnout globální dohody na snižování emisí, může si prý Evropa stanovit i odvážnější cíl. Aby se totiž podařilo udržet zvýšení globální teploty pod 2 stupni Celsia, podle zmíněných analýz k tomu bude potřeba ambicióznější přístup.

Nebýt v pasti

EU by se podle Bennetta měla při globálních jednáních ujmout iniciativy a nebýt pasivní. A aby vytvořila dostatečný tlak na ostatní státy, musí prý vlastní emisní cíl přijmout co nejdříve. Měla by to podle něj stihnout do září, kdy se v New Yorku sejde klimatický summit pod hlavičkou OSN.   

Zásadní jednání čeká evropské země v polovině března, kdy v Bruselu zasedne summit EU zaměřený právě na energetiku.

„Řada evropských států se bude snažit posunout rozhodnutí o klimaticko-energetickém balíčku až na dobu po evropských volbách. V tom případě bychom se ale dostali do pasti a v globálních jednáních bychom neměli silný mandát,“ zdůraznil na dnešní konferenci ředitel public affairs společnosti ČEZ Ivo Hlaváč.

Polský problém

S takovým postupem dlouhodobě nesouhlasí například sousední Polsko, které tvrdí, že Evropa by nejprve měla počkat na podpis očekávané globální dohody v roce 2015, a pak teprve vytvářet vlastní závazky.

Polsko proto odmítá jakékoliv evropské závazky v oblasti klimatu a energetiky. Naopak jiné státy, jako Německo nebo Francie, se postavily i za přijetí závazku pro obnovitelné zdroje. Evropský parlament pak žádá i cíl pro energetickou účinnost.  

Dvanáctka energetik

Před březnovou Evropskou radou pro Evropu čeká ještě řada intenzivních diskuzí. Zapojily se do nich i velké evropské elektrárenské firmy, které lobují za dlouhodobé změny v klimaticko-energetické politice EU. ČEZ je součástí této skupiny.

Jednat by chtěli představitelé energetických firem i s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Tzv. dvanáctka energetik se včera sešla v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a v příštích týdnech hodlá navštívit i další evropské státy.

Jednat by chtěli představitelé energetických firem i s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou, potvrdila EurActivu tisková mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová. Na konci února také plánují schůzku se zástupci neziskových organizací zaměřených na energetiku.

Autor: Adéla Denková