Cestování po Evropě je ode dneška jednodušší. Kam mohou Evropané vyrazit?

© Pixabay

Začala platit jednodušší pravidla pro cestování po Evropě. Češi už ode dneška kromě cest ze Slezského vojvodství v Polsku, Portugalska a Švédska nebudou muset při návratu do vlasti dokládat negativní test na koronavirus. Hranice Česka se do velké míry otevírají i cizincům.

Některé státy, jako například Španělsko, ale zatím zachovávají omezení pro vstup na své území pro turisty. Dosud bylo možné cestovat bez omezení pouze mezi Českem, Slovenskem, Rakouskem a Maďarskem.

Česko ode dneška uplatňuje takzvaný semafor, kdy hodnotí státy podle míry rizika nákazy koronavirem. Pouze u zemí s vysokým rizikem budou muset Češi při návratu dokládat negativní test. Cizinci se jím budou muset prokázat při cestě ze zemí s vysokým i středním rizikem nákazy. Jako středně rizikové označilo ministerstvo zdravotnictví Belgii a Velkou Británii.

Ministerstvo zahraničí dnes také upravilo doporučení na cesty, když dosud obecně vyzývalo, aby Češi necestovali jindy než v nezbytných případech. Pro země s nízkým a středním rizikem nákazy onemocnění covid-19 doporučujeme zvýšenou opatrnost, to znamená například dbát na důkladnou hygienu. Co se týče zemí s vysokým rizikem nákazy a ostatních zemí světa, platí nadále doporučení cestovat jen v nezbytných případech,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Hraniční kontroly uvnitř EU by měly od pondělí přestat, navrhuje Komise

Země EU by měly do pondělka zrušit hraniční kontroly zavedené kvůli pandemii covidu-19. Vpouštět cizince přes vnější hranici EU bude možné postupně a koordinovaně od začátku července. Doporučila to dnes Evropská komise.

Uvolnění cestování se zatím týká zemí EU, Švýcarska, Norska a Islandu.

Vnější hranice EU zůstávají uzavřené pro vstup cizinců z těchto států do Unie. Na území třetích zemí je možné vstoupit v případě, že to umožňují tyto země. Například Srbsko povoluje občanům EU přicestovat bez omezení, stejně jako Černá Hora, při návratu z obou zemí do Česka je ale nutné prokázat se negativním testem na covid-19, nebo nastoupit do 14dennní karantény.

Naopak Severní Makedonie nepovoluje cesty do země bez udání důvodu, Ukrajina umožňuje vstup jen svým občanům a jejich rodinným příslušníkům.

O otevření vnějších hranic EU pro země s dobrou epidemiologickou situací budou členské státy Unie dál jednat. Zatím se očekává, že by otevírání mohlo začít v červenci.

Jak zachránit evropský turismus? Kompromisem můžou být vouchery

Velkou součástí dnes představeného balíčku Evropské komise jsou doporučení k bezpečnému znovunastartování cestovního ruchu uvnitř EU. Ten se kvůli pandemii potýká s obrovskými ztrátami. „Na frak“ podle europoslankyně zároveň dostávají práva zákazníků.