Čeští politici se v otázkách brexitu shodují, jednat budou i o reformě EU

brexit

@ Vlada.cz

Brexit by neměl omezit práva českých občanů žijících ve Velké Británii. Shodují se na tom všechny parlamentní strany včetně opozice. Dalším společným tématem pro české politiky bude reforma EU.

Češi žijící v Británii by měli mít v budoucnu stejná práva jako nyní. Vláda se na tom shodla se všemi parlamentními stranami a je připravena o tom jednat na Evropské radě. Premiér Bohuslav Sobotka chce podobné shody dosáhnout i v otázce reforem EU. Informoval o tom po středečním setkání se zástupci parlamentních stran.

„Shodli jsme se, že prioritou je zachování stávajícího přístupu na britský trh zboží a služeb, zajištění již nabitých práv českých občanů a vyřešení rozpočtových záležitostí,“ shrnul premiér Sobotka českou pozici k vyjednávání o vystoupení Británie z EU. Jednoznačný mandát od všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně dá podle premiéra větší váhu všemu, co bude Česká republika v rámci vyjednávacího procesu navrhovat.

Členské státy EU se budou brexitem zabývat na dalším summitu Evropské rady, který se uskuteční 9. března. Britská premiérka Theresa Mayová přitom již dříve avizovala, že do konce měsíce března chce oficiálně zahájit jednání o vystoupení z EU. Sobotka tak naznačil, že se to může stát právě při nadcházejícím setkání Evropské rady.

Podle Sobotky je klíčem k úspěchu zachování výhodných podmínek jak pro občany EU v Británii, tak pro Brity žijící ve členských státech Unie. „V Británii žijí až tři miliony občanů EU a jeden milion Britů bydlí v EU. Pokud budeme respektovat reciprocitu, mělo by to otevřít cestu k dohodě,“ uvedl Sobotka. Brexit se dotýká až 42 tisíců Čechů, kteří ve Velké Británii žijí.

Dalším tématem jednání je reforma EU

Pracovní skupina složená ze zástupců parlamentních stran a předsedy vlády bude fungovat i nadále. Řešit budou nejen brexit, ale také budoucnost EU. „V rámci pracovní skupiny otevřeme i téma reformy EU a změn, pokusíme se hledat elementární shodu mezi opozicí i vládou,“ prohlásil premiér.

Změna unijních smluv bude tématem římského summitu EU, který se uskuteční 25. března. Členské státy se při této příležitosti chystají podepsat deklaraci o budoucnosti Unie, která by měla obsahovat vize jednotlivých zemí.

Jak země Visegrádu přispějí do debaty o budoucnosti EU? Více >>>>

Další jednání o reformě EU na domácí politické scéně podporuje i vládní opozice. „Navrhujeme otevření smluv EU s ohledem na čtyři oblasti: dojednání trvalé výjimky pro přijetí eura, výjimku v oblasti migrační a azylové politiky, posílení role národních parlamentů a takzvanou flexibilní integraci,“ uvedl předseda opoziční strany ODS Petr Fiala.

Na přijetí eura panují v české společnosti různé názory. Pavel Fára ze Svazu průmyslu a dopravy však upozorňuje, že členství v eurozóně přináší řadu výhod. „Česká republika by měla patřit k tvrdému jádru EU a v budoucnu se podílet i na měnové unii,“ vysvětlil EurActivu.

Fára si také myslí, že česká vláda i velká část společnost ekonomických přínosů členství v EU dobře vědoma. „O něco horší to však je s chápáním společných hodnot a obecně témat, která nelze tak snadno kvantifikovat do tabulky,“ dodal.

Důvěra v Evropskou unii je pro její budoucnost klíčová

Uvědomění si výhod, které z členství v Evropské unii plynou, je podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy klíčové. „Měli bychom zásadně změnit způsob, jak komunikujeme o Evropě. Je to zodpovědnost institucí i členských států,“ uvedl. Země by podle Prouzy neměly na Unii svalovat vinu za domácí neúspěchy.

Nedostatek důvěry je podle premiéra Sobotky největším problémem, kterému v současné době Evropská unie čelí. Podle průzkumu veřejného mínění Evropské unii důvěřuje jen 37 % Čechů.

„Unie tu nemá být proto, aby jí občané nerozuměli a chápali ji jako byrokratickou instituci, má být pro Evropany prostředkem pro zjednodušení každodenního života,“ uvedl Sobotka v rozhovoru pro Euroskop.cz.

„Důvěru občanů v EU znovu oživíme tím, že Unie bude odpovídat na jejich zájmy a potřeby,“ prohlásil státní tajemník. Evropské instituce mají podle Prouzy dostatek nástrojů k tomu, aby očekávání Evropanů naplnila, a měly by udělat vše proto, aby tomu tak skutečně bylo.