Čeští europoslanci: Vznik nové frakce v Evropském parlamentu může ztížit jednání

Zdroj: shuttestock.com; autor: Frederic Legrand - COMEO

V Parlamentu vznikla nová nacionalistická frakce, jejíž základ tvoří zejména krajně pravicová strana Marine Le Penové z Francie. Čeští europoslanci, které redakce EurActivu oslovila, to nepřijali s velkým nadšením. Antievropští a často radikální europoslanci totiž komplikují jednání v Parlamentu již dnes a vznik frakce může situaci ještě zhoršit.

Evropa národů a svobod je název nové frakce v Evropském parlamentu, jejíž vznik včera oznámila předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) a europoslankyně Marine Le Penová.

Kromě její strany je členem nové frakce nizozemská Strana pro svobodu, Svobodná strana Rakouska, Liga severu z Itálie, belgický Vlámský zájem, polský Kongres nové pravice a jedna nezávislá europoslankyně původně zvolená za britskou Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP).

„Vzhledem k dosavadním zkušenostem s úrovní výstupů paní Le Penové a jejích kolegů, které bývají na samé hraně vkusu i zákona, nás bohužel rozhodně nečeká zvednutí úrovně prezentovaných příspěvků“

Uskupení dohromady čítá 36 europoslanců pocházejících ze sedmi různých členských států, a splňuje tak podmínky pro vznik nové frakce. Podle pravidel má totiž být složená z nejméně 25 poslanců ze sedmi zemí EU.

Čeští europoslanci, které EurActiv oslovil, se shodují, že vznik krajně pravicové nacionalistické frakce do jisté míry ovlivní jednání v rámci Parlamentu, ne však v dobrém slova smyslu.

Nacionalisté budou mít víc prostoru

„Vzhledem k dosavadním zkušenostem s úrovní výstupů paní Le Penové a jejích kolegů, které bývají na samé hraně vkusu i zákona, nás bohužel rozhodně nečeká zvednutí úrovně prezentovaných příspěvků,“ řekla EurActivu česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL/EPP).

Podle ní vznik nové frakce ovlivní diskusi v Parlamentu minimálně v tom, že zástupci krajní pravice budou dostávat v debatách více prostoru.

„Agenda europoslanců sdružených v nové frakci je velmi úzká, jednoduchá, povrchní a populistická“

Europoslanec Pavel Telička (ANO 2011/ALDE) tvrdí, že by samotný vznik frakce neměl přinést nic podstatně nového.

„Europoslanci sdružení v této frakci byli v Parlamentu i dosud, projevovali se na jeho půdě a svými postoji se spíše marginalizovali. Jejich agenda je velmi úzká, jednoduchá, povrchní a populistická,“ řekl EurActivu. Zároveň upozornil na to, že se jedná o menší frakci, která faktory vlivu přeházet nedokáže.

Přesto je podle Teličky potřeba poukázat na skutečnost, že spojení krajně pravicových, krajně levicových a antievropských frakcí přináší problémy již dnes. Na půdě Parlamentu totiž nacionalisté často hlasují s frakcí Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD), jejímž členem je i český europoslanec Petr Mach, a s krajní levicí, kde jsou zastoupeni členové české komunistické strany.

„To má určitý dopad na akceschopnost Parlamentu, jeho jednání komplikuje a výsledky problematizuje,“ uvedl Telička s tím, že bude zapotřebí větší politické shody mezi lidovci a socialisty při řešení klíčových otázek.

Nejen peníze z Ruska, ale i od Parlamentu

Se vznikem frakce souvisí i skutečnost, že bude od Evropského parlamentu dostávat finance na zajištění provozu a aparátu.

Podle think-tanku Open Europe může nová frakce Le Penové dostat až 17,5 milionů eur na zbývající čtyři roky svého funkčního období.

„Pravicoví extremisté, jinak skrytě financovaní putinovským Ruskem, dostanou další prostředky a jistě toho využijí“

„Pravicoví extremisté, jinak skrytě financovaní putinovským Ruskem, tak dostanou další prostředky a jistě toho využijí,“ uvedla pro EurActiv Šojdrová.

O ruském poskytování půjček a jiných finančních darů politickým stranám v EU se hovoří již několik měsíců. Rusko chce tímto způsobem především rozbít jednotu Unie. Cílí proto na evropské strany, které spojuje kritika směrem k Bruselu i k dalšímu prohlubování evropské integrace.

Problémem financování stran z Kremlu se Parlament zabýval na počátku minulého týdne. Poslanci zde vyzvali Komisi, aby začala pracovat na návrhu, který by financování politických stran v EU zprůhlednil.

V době rostoucí imigrace to je problém

Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD/S&D) tvrdí, že je vznik anti-evropské frakce špatným signálem pro demokratické hodnoty, které Unie reprezentuje. Její členové se navíc často netají svými xenofobními názory.

„Před rostoucími nacionalistickými silami se musíme mít na pozoru a svojí prací chránit evropské demokratické hodnoty a každodenně přispívat k jejich naplňování. Obzvláště v době, kdy se potýkáme s problémy, jako je rostoucí imigrace,“ říká Poche.

Za přímou hrozbu však novou frakci nepovažuje, podle Pocheho se totiž nebudou schopni jednotlivé strany a politici na ničem domluvit. Svědčí o tom prý i fakt, že jejich zformování trvalo víc než rok.

„Spojila se totiž skupina politiků, jejichž jediným společným programem je rozbít Evropskou unii. Ovšem varovný signál to bezesporu je,“ uvádí Poche.

Autor: Eliška Kubátová