Čeští europoslanci: Hlasování o nedůvěře Junckerovi je mnoho povyku pro nic

Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropský parlament.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker si může být poměrně jistý, že při dnešním hlasováním o vyslovení nedůvěry jeho týmu komisařů a komisařek zvedne ruku dostatečný počet europoslanců. Podle většiny českých zástupců v Evropském parlamentu se totiž jedná pouze o „divadlo“, které samo o sobě k ničemu nepovede. Důležitější je skutečný boj proti daňovým únikům a daňovým rájům.

AKTUALIZACE Poslanci návrh na vyslovení nedůvěry Evropské komisi zamítli. Proti hlasovalo 461 poslanců, 101 hlasovalo pro a 88 se zdrželo hlasování.

Padne Junckerova Komise, nebo situaci ustojí? To je otázka, kterou si v pravé poledne položí 751 europoslanců. Evropský parlament bude totiž hlasovat o vyslovení nedůvěry kolegiu komisařů a komisařek, které teprve necelý měsíc vede Lucemburčan Jean-Claude Juncker.

Junckerova pozice v čele Komise se silně otřásla poté, co v Bruselu rezonovala tzv. kauza LuxLeaks. Investigativním novinářům se do rukou dostaly tajné materiály, které odhalily, že lucemburské úřady nabízely řadě velkých nadnárodních firem lukrativní daňové podmínky. Premiérem a ministrem financí byl v té době právě Juncker.

Europoslankyně Sehnalová: Veřejná kontrola a politický tlak je jedinou zárukou, že se nad problémem s daňovými úniky nezavře voda.

Pro některé europoslance je to nestravitelné sousto, a požadují proto Junckerovo odstoupení z čela Komise. Návrh na vyslovení nedůvěry vznesly minulý týden krajně pravicové strany včetně UKIP (Strany nezávislosti Spojeného království) nebo francouzské Národní fronty vedené Marine Le Penovou. Potřebovaly k tomu minimálně 76 hlasů.

Mnoho povyku pro nic

Jean-Claude Juncker může ale pravděpodobně zůstat klidný. Podle všeho se jeho odchod konat nebude. Podrží ho dvě největší politické frakce v Evropském parlamentu, lidovci a socialisté, kteří drží v Evropském parlamentu většinu, a přidají se i ostatní.

„Junckerova Komise ve finále získala 423 hlasů, což je 61 %, takže má poměrně silnou podporu parlamentu,“ připomíná hlasování o důvěře Komisi minulý měsíc česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE). Pro Junckera bude hlasovat i dnes.

„Na svém rozhodnutí nehodlám nic měnit. Myslím si, že by bylo vhodné ctít presumpci neviny,“ vysvětlila redakci. Na vyřčení jakýchkoliv soudů v kauze LuxLeaks je podle ní zatím příliš brzy, protože není k dispozici dostatek informací. „Vyslovení nedůvěry považuji v této fázi za mnoho povyku pro nic.“

Divadlo s nulovým reálným výsledkem

Juncker má dnes zaručenou podporu i od další české europoslankyně, sociální demokratky Olgy Sehnalové. Sehnalová oceňuje, že se o aféře LuxLeaks mluví a že se jí na svém plenárním zasedání věnuje i Evropský parlament. „Veřejná kontrola a politický tlak je jedinou zárukou, že se s daňovými úniky něco konečně začne dít a nad problémem se nezavře voda,“ napsala EurActivu.

Vyvolání hlasování o nedůvěře Komisi proto není tou správnou cestou, která by situaci v Evropě vyřešila. Mnohem důležitější bude, s čím Evropská komise v příštích měsících přijde. „Odvolání Junckera a tím pádem prodloužení stávající skandální praxe by bylo divadlem s nulovým reálným výsledkem,“ myslí si Sehnalová.

„Pokud by Komise nyní musela odstoupit, Evropě by to nepřineslo nic dobrého,“ souhlasí její kolegyně z Evropské lidové strany, tedy ze stejné politické frakce jako předseda Juncker, Michaela Šojdrová. Komise musí podle ní začít pracovat a plnit důležité úkoly, které má před sebou.

„Kauza LuxLeaks má pozadí, které je třeba řešit dlouhodobě a komplexně. Daňové ráje by v EU jistě být neměly, ale skutečnost, že byla tato kauza, která se v médiích objevila již na jaře, znovu vytažena, považuji za účelovou záležitost,“ dodala Šojdrová.

Arogantní obhajoba

Mezi českými zástupci v Evropském parlamentu se však najdou i tací, kteří s Junckerovou Komisí od počátku nesouhlasí a ani dnes v poledne na svém názoru nic nezmění.

Janu Zahradilovi z frakce Evropských konzervativců a reformistů a Petru Machovi z protievropské Evropy svobody a přímé demokracie (EFDD) vadí Junckerovo „pokrytectví“. „Jsme zároveň zásadně proti tomu, aby tento Junckerův problém sloužil jako záminka k unifikaci a harmonizací daní v EU,“ uvedli oba europoslanci ve společném prohlášení pro tisk.

Europoslankyně Šojdrová: Pokud by Komise nyní musela odstoupit, Evropě by to nepřineslo nic dobrého.

„Dnes pan Juncker neuvěřitelně arogantně obhajuje kroky, které vedly k založení daňového ráje a které potom Lucembursku přinesly desítky miliard eur,“ přidává se Zahradilův kolega Evžen Tošenovský, který bude rovněž hlasovat pro odstoupení Komise.

Kolegium komisařů sestavené Junckerem vadí i komunistce Kateřině Konečné. „Juncker nevhodně nastavil strukturu Komise pospojováním nesouvisejících portfolií a dost zmateným způsobem přesouval jednotlivé komisaře mezi různými portfolii,“ řekla EurActivu.

Vrcholem pak podle ní je, že si Junckerova Komise jako jednu se svých priorit stanovila právě boj proti daňovým únikům. „Těžko může mít takový člověk naši důvěru, že Evropskou komisi povede správným směrem a nebude upřednostňovat zájmy nadnárodních korporací,“ vysvětluje Konečná.

Návrh na odvolání Evropské komise jako celku musí být přijat dvoutřetinovou většinou odevzdaných hlasů a zároveň většinou všech europoslanců.

Autor: Lucie Bednárová

Další stanoviska:

„Společně s kolegy ve frakci trvám na řádném prošetření kauz i systému z hlediska kompatibility s právem EU. Pokud se prokáže protiprávní skutková podstata a potvrdí zodpovědnost Junckera, pak budeme muset konat,“ řekl redakci europoslanec Pavel Telička (ALDE). „Hlasování o vyslovení nedůvěry Komisi není v tuto chvíli na místě, ale respektujeme demokratické mechanismy," dodal.