Omezení zbraní v EU teroristy nezastaví, shodují se Češi

omezení zbraní

@ Shutterstock

Majitelé zbraní upozorňují, že kontroverzní směrnice EU bezpečnost neposílí, a dokonce může mít opačný účinek. Europoslanci sice návrh Komise zmírnili, český boj proti omezení zbraní v EU však pokračuje.

V březnu bude Evropský parlament hlasovat o kontroverzním návrhu směrnice, který by omezoval držení legálních zbraní v EU. Přestože výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO) jeho původní verzi zmírnil, zůstávají v něm opatření, která čeští politici a majitelé zbraní odmítají.

Podle europoslankyně Dity Charanzové (ANO, ALDE) stojí za návrhem Evropské komise politická poptávka po nové bezpečnostní směrnici. Ve snaze posílit bezpečnost může být ale omezování legálních zbraní kontraproduktivní, upozorňují držitelé zbrojního průkazu. Pokud totiž terorista začne střílet v davu, nemusí počítat s tím, že někdo z lidí se mu postaví. Schopný střelec by přitom mohl teroristu odzbrojit ještě před zásahem policejních jednotek.

Původní návrh Komise měl limitovat všechny poloautomatické zbraně, tedy i zbraně držené kvůli sebeobraně. Výbor IMCO jej ale upravil tak, aby současní majitelé zbraní mohli získat od státu výjimku. Stínová zpravodajka návrhu Charanzová však upozorňuje, že i nová verze obsahuje kontroverzní opatření, která s bojem proti terorismu nemají mnoho společného.

Jedná se například o omezení kapacity zásobníků u poloautomatických zbraní na maximální počet dvaceti nábojů. „Takové opatření je pro boj s teroristy bezzubé. Teroristé legální zbraně nepoužívají, a pokud chce někdo zastřelit člověka, není rozdíl, jestli má nábojů jednadvacet nebo deset,“ řekl EurActivu zdroj z České zbrojovky, podniku, který vyrábí zbraně více než osmdesát let.

Evropský parlament bude o zbraních hlasovat v půli března

Pro většinu českých europoslanců není směrnice přijatelná ani ve své zmírněné podobě. Pracují proto na nových pozměňovacích návrzích. „Mezi českými europoslanci panuje k tématice až na jednu výjimku vzácná shoda,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP) a dodává, že k Čechům se chtějí přidat i europoslanci z dalších zemí.

„Ze zemí, které se nejhlasitěji kloní k přijetí, lze jmenovat Francii či Holandsko, oproti tomu například slovenští nebo finští kolegové jsou spíše zdrženliví či kritičtí,“ popisuje Charanzová.

Plénum Evropského parlamentu se bude návrhem zabývat 14. března. „Ve frakci ALDE držíme kritickou linii vůči návrhu. V dalších frakcích je pro mne situace méně čitelná, ani ve výboru IMCO nebyly jejich hlasy jednotné,“ říká europoslankyně.

Technické předpisy musí připravit odborníci, říkají majitelé zbraní

Problematická jsou i opatření spojená se znehodnocováním zbraní. Zrovna v této oblasti je podle mluvčího Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX Davida Karáska změna legislativy potřebná.

„Současná směrnice z roku 2008 uložila Komisi vydání pokynů o standardech a technikách znehodnocení zbraní,“ vysvětluje redakci Karásek. Komise ale pokyny vydala až 18. listopadu 2015, tedy pouhé čtyři dny po teroristických útocích v Paříži. „Požadavky jsou připravené špatně, Komise například chtěla, aby se nové pokyny vztahovaly na již znehodnocené zbraně, což je nesmyslné,“ říká mluvčí LEX.

Výbor IMCO část návrhu o znehodnocování zbraní upravil a vyzval Komisi k tomu, aby vypracovala jednotný předpis na znehodnocování zbraní. „Takové technické předpisy musí dělat někdo, kdo konstrukci ručních palných zbraní skutečně rozumí, a to orgány Komise zjevně nejsou,“ zdůrazňuje sdružení LEX.

České zbraně jsou pod kontrolou

Prodejci zbraní dále upozorňují, že zpřísnění legislativy povede k rozšíření černého trhu. Řada majitelů zbraní také může své doma držené zbraně zapřít a ukrýt je.

Česká policie kontroluje jak legální prodejce, tak i majitele zbraní. „Do obchodu chodí takzvaní provokatéři, kteří si u nás chtějí opatřit nebo půjčit zbraň bez zbrojního průkazu. Jedná se o policisty zkoušející naši poctivost,“ vysvětluje zdroj z České zbrojovky.

V České republice vlastní více než 230 tisíc lidí zbrojní průkaz skupiny E, který opravňuje k držení zbraně z důvodu ochrany života, zdraví a majetku. Dalších sto tisíc lidí má průkaz na používání zbraní při lovu či sportu. Policie ČR ročně zkontroluje více než tři tisíce z nich.