Česku se kvůli Čapímu hnízdu nesnížily evropské dotace, vyjasňuje Komise

© Pixabay

Zástupce Komise dnes europoslancům Výboru pro rozpočtovou kontrolu připomněl, že Česko kvůli vyjmutí projektu farmy Čapí hnízdo z evropského financování nepřišlo o evropské peníze z předchozího rozpočtového období.

Vyjmutí projektu farmy Čapí hnízdo z evropského financování neznamená, že by se Česku v důsledku snížil celkový rozpočet Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy. V diskusi před kontrolním výborem europarlamentu to dnes připomněl šéf generálního ředitelství Evropské komise pro regionální a městskou politiku Marc Lemaitre.

„Česká republika nemusela kvůli vynětí této položky řešit snížení celkového objemu rozpočtu na tento program,“ uvedl Lemaitre.

Lemaitre: Česká republika nemusela kvůli vynětí řešit snížení celkového objemu rozpočtu na ROP.

Na konci ledna souhlasilo české ministerstvo financí s doporučením Evropské komise (EK) na vyjmutí více než čtyř desítek projektů ze šesti operačních programů.

Farma Čapí hnízdo, kde je v souvislosti s padesátimilionovou dotací stíhán předseda vlády v demisi Andrej Babiš, byla na doporučení Komise vyjmuta z ROP Střední Čechy.

Souhlas českých úřadů umožnil finální účetní uzavření programů z minulého víceletého finančního rámce, tedy let 2007 až 2013.

Komise podle Lemaitrea ve snaze ověřit, že Čapí hnízdo byl ojedinělý případ, prověřovala další tři desítky náhodně vybraných malých a středních podniků, u nich pochybení nenašla.

Evropské fondy mají v ČR zbytečně špatnou pověst, čerpání se celkově daří. Více ˃˃˃˃

Čapí hnízdo nebylo oprávněným příjemcem dotací

Lemaitre připomněl, že doporučení ze strany Komise následovalo poté, co EK i česká strana dostaly závěry šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

„Vyplynulo z nich, že Čapí hnízdo není žádný nezávislý malý a střední podnik, ale podnik, který je součástí skupiny Agrofert. Proto nebyl oprávněným příjemcem podpory,“ uvedl generální ředitel. Pro stávající víceletý finanční období mohou být příjemci podle něj lépe kontrolováni.

Infografika: V čem spočívá práce úřadu OLAF? Více ˃˃˃˃

V krátké debatě na kontrolním výboru následně vystoupili jen dva europoslanci, a oba z České republiky – europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP) a místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová (ANO, ALDE).

Zdechovský se vyslovil pro lepší kontrolu přidělování dotací ze strany Komise, zasazoval se také o oficiální zveřejňování závěrů OLAF. „Přispělo by to k věrohodnosti Evropské komise,“ poznamenal.

Olga Letáčková: Česku se evropské peníze daří čerpat, problém je negativní mediální obraz. Více ˃˃˃˃

Podle Dlabajové dnes při jednání nezaznělo nic, na co by už nebyla známá odpověď. „Nyní je jen na ČR, jak se s tím vypořádá. Tento případ rozhodně není ojedinělý,“ uvedla europoslankyně.

Je podle ní běžné, že při čerpání peněz z fondů soudržnosti státy projekty vyjímají či přicházejí s finančními opravami.