Česko volá EU o pomoc v boji s africkým morem prasat

africký mor prasat

@ Shutterstock.com

Ministr zemědělství v demisi, Jiří Milek, včera v Bruselu otevřel téma afrického moru prasat. Evropské země by podle něj měly více spolupracovat v boji proti této nebezpečné nákaze. S eurokomisařem pro zemědělství také jednal o budoucnosti společné zemědělské politiky. Obhajoval před ním dotace pro velké agrární podniky.

Evropa by měla spojit síly v boji proti africkému moru prasat. Země EU mohou například více spolupracovat při výzkumu onemocnění, ve snižování počtu divokých prasat a také lépe sdílet informace. Myslí si to ministr zemědělství v demisi Jiří Milek.

„Je třeba spojit úsilí všech členských států a Evropské komise,“ prohlásil Milek v Bruselu při včerejším jednání ministrů zemědělství.

„Potřebujeme více informací o šíření viru, jeho přežívání v přírodě či o průběhu onemocnění,“ upřesnil Milek.

Česko čelí problému od června loňského roku, kdy byl poprvé zaznamenán výskyt nemoci u dvou divokých prasat na Zlínsku. Od té doby se nákazu nepodařilo odstranit, podle ministerstva se však dále nerozšiřuje a daří se ji udržovat na velmi malém území. Pomáhají k tomu elektrické ohradníky, odchytové klece, ale také odměna v řádech tisíců za odstřelené kusy.

Nejsme v tom sami

S africkým morem prasat má kromě ČR problém také severní Polsko a pobaltské státy, a to již od roku 2014, kdy na problém upozornily Evropskou komisi. Situaci v této oblasti proto již dlouhodobě zkoumá Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA).

africký mor prasat

Zdroj: Evropská komise, 12/2017

Stovka nakažených prasat byla letos nalezena také na Sardinii a dva kusy v Rumunsku. Z evropských zemí mimo EU se s africkým morem potýká například Ukrajina.

Výskyt viru na českém území monitoruje Státní veterinární správa (SVS). Ta zatím v okrese Zlín evidovala zhruba 200 divočáků nakažených africkým morem prasat.

Milek před Komisí hájil dotace pro velké podniky

Milek otevřel problém afrického moru prasat při příležitosti Rady ministrů zemědělství. Ti se včera sešli v Bruselu, aby projednali sdělení Evropské komise o budoucnosti společné zemědělské politiky (SZP).

V Bruselu se Milek setkal také s evropským komisařem pro zemědělství Philem Hoganem. Snažil se ho přesvědčit o tom, že zastropování dotací pro velké podniky by mohlo ohrozit české zemědělství.

Agrární sektor je totiž na evropských dotacích závislý a zastropování přímých plateb z EU by znamenalo ztrátu konkurenceschopnosti a pracovních míst. Alespoň to tvrdí Milek, který až donedávna vlastnil jeden z největších agrárních podniků v zemi, koncern Úsovsko a.s.

Svým vstupem do vlády se musel Milek svého podniku – podle zákona o střetu zájmů – vzdát. Podmínky zákona splnil doslova na setiny procent. Čtěte více na HlídacíPes.org >>>>

Omezení dotací pro velké podniky stejně jako budoucnost SZP a jejího rozpočtu je však stále předmětem diskusí. S konkrétními návrhy by měla Komise přijít až na jaře.