Česko se chce vyhnout soudu kvůli uprchlickým kvótám, s Komisí se zkusí dohodnout

uprchlické kvóty

@ Shutterstock

Evropská komise dnes oznámila, že na Česko podá žalobu kvůli uprchlickým kvótám. Navíc chce povinné kvóty začlenit do nové azylové politiky EU. Češi ale stále věří tomu, že se jim podaří najít smířlivé řešení. Do vyjednávání se chce opřít i nový český premiér Andrej Babiš.

Komise před půl rokem varovala Česko, že pokud nezačne přijímat uprchlíky na základě povinných kvót, hrozí mu postih v podobě soudu a sankcí. Česko však trvalo na svém rozhodnutí a do přerozdělování uprchlíků z Itálie a Řecka se nezapojilo. Za celé dva roky přijalo pouze dvanáct osob a zařeklo se, že žádné další už v rámci kvót nepřijme.

Dnes proto Komise oznámila, že na Česko podá žalobu u Soudního dvora EU. Stejnému problému čelí také Maďarsko a Polsko.

„Předání věci soudu je vždy tou poslední možností. Není to nic, co bychom chtěli,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci vice předseda Evropské komise Frans Timmermans.

Z rozhodnutí Komise samozřejmě nemá radost ani Česká republika.

„Není to nic, co by Českou republiku těšilo, jakkoliv chápeme, že Evropská komise hlídá dodržování pravidel,“ uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Naděje na smíření stále existuje

ČR i přes dnešní oznámení žaloby svou pozici měnit nehodlá. Nadále argumentuje tím, že na místo přijímání uprchlíků pomáhá africkým zemím a také se podílí na ochraně vnějších hranic EU. Podle Komise to ale nestačí.

„Ano, musíme dělat víc pro Afriku, a ano, musíme dělat víc pro ochranu vnějších hranic,“ potvrdil Timmermans. Tyto „alternativní“ formy pomoci však podle něj nemohou nahradit odpovědnost, kterou země mají vůči svým jižním sousedům.

Přestože obě dvě strany sporu trvají na svých argumentech, podle Chmelaře stále existuje naděje, že Česko k soudu nepůjde.

„Aktuální rozhodnutí nemění nic na tom, že se s Komisí stále můžeme dohodnout na smírném řešení věci,“ reagoval Chmelař.

S Komisí má v plánu jednat i nový český premiér Andrej Babiš. Uvedl to při včerejším ceremoniálu na Pražském hradě.

Babiš chce také navrhnout nové způsoby, jak migrační krizi zastavit. Řešení vidí v boji proti převaděčům osob, o kterém bude hovořit příští týden na summitu Evropské rady.

Další relokace jen v krizových situacích

S novým plánem přichází nejen český premiér, ale také Evropská komise. Její návrh se však Česku pravděpodobně zamlouvat nebude. Komise totiž navrhuje, aby se kvóty staly součástí nové azylové politiky EU. Přerozdělování uprchlíků by však bylo povinné pouze v případě, že dojde k závažné krizové situaci. Jinak by platil princip dobrovolnosti.

Výhodou pro Česko je, že tentokrát se nejedná o dočasné rozhodnutí Rady, ale o důležitou reformu azylové politiky, ke které je potřeba souhlas všech členských zemí. Nemůže tedy být přehlasována, jako tomu bylo v září roku 2015.

Návrh Komise na reformu azylové politiky bude předmětem debaty představitelů členských zemí. Komise dnes zároveň zemím doporučila, aby shodu nalezly co nejdříve, ideálně do června 2018.