Česko má první komisařku, Jourovou podpořily výbory europarlamentu

zdroj: Evropská komise.

Za Věru Jourovou (ANO) se dnes odpoledne postavily všechny čtyři relevantní výbory Evropského parlamentu a doporučily ji na místo eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví. Konečné schválení celé Junckerovy Komise ale závisí na výsledku hlasování pléna europoslanců, které proběhne na konci řijna. Je možné, že do té doby se portfolia ještě přeskupí.

Ještě dopoledne se zdálo, že se cesta Věry Jourové do Bruselu zkomplikuje. Výbory pro ochranu spotřebitelů (IMCO) a pro právní věci (JURI) její kandidaturu na post eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví sice podpořily, europoslanci ve dvou zbývajících výborech, které Jourovou minulý týden grilovaly, si ale dali na čas. Chvíli to dokonce vypadalo, že česká kandidátka si bude muset slyšení před některým z nich zopakovat.

To se nakonec nestalo a všechny čtyři výbory se za Jourovou postavily. Česká kandidátka tak dostala důležité potvrzení, že je kompetentní nejen pro práci v Evropské komisi, ale i pro správu širokého portfolia, které ji svěřil předseda Komise Jean-Claude Juncker.

Vyhráno ale ještě není. Osud Junckerovy Komise nyní závisí na výsledku hlasování, které proběhne na plenárním zasednání Evropského parlamentu ke konci října. Europoslanci se něm už nebudou vyjadřovat k jednotlivým komisařům a komisařkám, ale k Junckerovu týmu jako celku.

Výhrady ke kompetentnosti

Nad tím, zda bude nová Evropská komise potvrzena ve složení, které před měsícem představil Jean-Claude Juncker, visí otázníky. Již včera se v bruselských kuloárech ozývalo, že pravděpodobně dojde k přeskupení portfolií. Důvodem je například to, že se europoslanci z výboru pro vzdělávání a kulturu (CULT) otevřeně postavili proti tomu, aby maďarský kandidát na eurokomisaře Tibor Navricsics kromě vzdělávání a kultury spravoval i oblast evropského občanství.

Europoslanci měli v minulosti výhrady i ke kompetentnosti slovinské expremiérky Alenky Bratušekové (portfolio pro energetickou unii) či Španěla Miguela Ariase Cañeteho (energeticko-klimatická politika).

Zasloužila si projít

Pravděpodobná budoucí česká komisařka Věra Jourová prošla tvrdým grilováním před europoslanci ze čtyř výborů minulou středu. Ač byla sama se svým výkonem spokojena, někteří poslanci ji vyčetli přílišnou obecnost. Z tohoto důvodu ji na víkend vybavili doplňujícími dotazy.

Právě odpovědi na ně, které Jourová a její tým odevzdali v neděli, měly být kamenem úrazu. Některé europoslance údajně neuspokojily, a proto trvali na dodadetečném osobním slyšení.

„Věra Jourová si zasloužila projít, protože její výkon nebyl horší než výkony některých kandidátů, kteří už svá slyšení úspěšně absolvovali,“ myslí si český europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09). Komplikace při slyšení české kandidátky je podle něj třeba „přičíst na vrub ne zcela přesvědčivému zvládnutí složité a obsáhlé agendy, která jí byla svěřena.“

Jak v médiích poukázal europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička, svou roli sehrály i mocenské tahanice mezi politickými frakcemi v Evropském parlamentu.

„Evropští sociální demokraté, na rozdíl od různých ´zaručených´ zpráv, Věru Jourovou podrželi. Nezakrývali své výhrady, ale po věcném vyjasnění a upřesnění odpovědí dali jejímu schválení zelenou,“ říká k tomu sociálnědemokratická europoslankyně Olga Sehnalová.

Autor: Lucie Bednárová