Česko hledá řešení sporu mezi Albánií a ČEZ, dohoda je možná

zdroj: Rada EU

Za týden se má na summitu EU rozhodnout o kandidátském statusu pro Albánii. Česko zvažuje, jestli bude jedinou zemí, která bude Tiraně cestu blokovat. Tradičně totiž ČR rozšiřování EU podporuje. Proti udělení statusu kandidáta se nakonec může postavit více zemí. Prostor je i pro kompromisy. Rozhodnutí by se nakonec mohlo také odsunout.

Česká republika stále přemýšlí, jestli na nadcházejícím summitu Evropské unie (26. a 27. června) zablokuje udělení statusu kandidátské země Albánii. Důvodem je spor balkánské země s českou polostátní elektrárenskou společností ČEZ.

Firma a Albánie spolu vedou mezinárodní arbitráž kvůli tomu, že albánský regulační úřad minulý rok odebral distribuční společnosti CEZ Shpërndarje licenci a do jejího vedení dosadil státního administrátora. Tím ČEZ ztratil nad firmou kontrolu.

„Prioritou české vlády je vyřešit situaci co nejrychleji, aby mohl být spor smeten ze stolu,“ řekl na dnešním zasedání výboru pro evropské záležitosti v Poslanecké sněmovně státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Poslanci mají příští týden premiéru Bohuslavu Sobotkovi schvalovat vyjednávací mandát právě pro zasedání Evropské rady v Bruselu.

Riziková země

Rychlému usmíření stojí podle Prouzy v cestě několik „technických problémů“. „Jedním z nich je neschopnost albánské vlády získat pro řešení tohoto bilaterálního problému nějakou bankovní garanci. Žádná banka totiž na sebe není ochotná vzít riziko albánského státu,“ řekl poslancům.   

Stále se prý ale nabízí kompromisní řešení v podobě vzájemné dohody mezi oběma stranami. Její naplňování by však podle Prouzy mohlo zabrat několik následujících měsíců.

Španělsko si na Albánii brousí zuby proto, že Tirana nechce podpořit jeho kandidaturu do Rady bezpečnosti OSN.

„Myslíme si, že Albánie nedošla dost daleko v prosazování vlády práva. Nemyslíme si, že dobře rozumí evropským pravidlům pro ochranu investic,“ popsal státní tajemník postoj české vlády.

Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle přitom na začátku měsíce v Tiraně prohlásil, že Albánie podle hodnocení Evropské komise na udělení kandidátského statusu připravena je.

„Jsem nadále pevně přesvědčen o tom, že Albánie je schopná poradit si s výzvami evropské integrace,“ řekl například.

Otáčet kormidlo

Summit EU by nakonec mohl přinést kompromis. Země EU by udělení kandidátského statusu schválily s tím, že během následujících let nebudou s Tiranou zahájeny přístupové rozhovory. Status kandidáta ostatně neznamená, že přístupová jednání budou zahájena automaticky.

Česká vláda je každopádně na vážkách také kvůli vlastnímu obrázku u evropských partnerů. Česko se totiž na evropské scéně dlouhodobě profiluje jako zastánce rozšiřování Unie. „Otočit tuto politiku by bylo hodně složité,“ podotknul Prouza.  

Nakonec by totiž Česká republika mohla být jedinou zemí, která položí Albánii do cesty překážku.

V současné době mají některé západoevropské státy k Albánii svoje výhrady například kvůli obavám z nelegální imigrace. A třeba Španělsko si na Albánii podle státního tajemníka brousí zuby proto, že Tirana nechce podpořit jeho kandidaturu do Rady bezpečnosti OSN.

Tyto země prý ale před summitem spíše testují, jestli se nakonec případná blokační koalice vytvoří, nebo ne.

Odsunout na jindy

Ve hře zůstává i možnost, že by se finální rozhodnutí o Albánii odsunulo. To se ostatně stalo minulý rok v prosinci, kdy už měla Evropská rada o udělení kandidátského statusu jednou hlasovat. Nakonec se ale rozhodnutí přesunulo na léto.

Cestu tehdy Albánii zablokovalo Nizozemsko. Jeho parlament týden před summitem rozhodl, že vláda nesmí pro albánský kandidátský status hlasovat. Nizozemsko mimo jiné dlouho blokovalo i kandidátský status Srbska.   

Už v prosinci přitom evropský komisař Füle posun ve vztazích EU a Albánie doporučoval.

Autor: Adéla Denková