ČR chce patřit k nejlepším ekonomikám, v žebříčcích klesá

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Nutdanai Apikhomboonwaroot.

Tento článek je součástí Special reportu: ČR a evropský semestr

V aktuálním srovnání konkurenceschopnosti zemí EU z dílny Světového ekonomického fóra si Česká republika pohoršila o dvě příčky a je na osmnáctém místě. Podle českých i mezinárodních materiálů zůstávají problémy české ekonomiky stále podobné – je potřeba posílit inovace, zlepšit vzdělávání nebo modernizovat státní správu a zlepšit podnikatelské prostředí.

Česká republika je málo inovativní, vyžaduje příliš mnoho papírování po podnikatelích a měla by vylepšit systém vzdělávání. Tyto problémy i další nedostatky sráží její konkurenceschopnost, alespoň podle hodnocení Světového ekonomického fóra (WEF).

Mezi zeměmi EU se podle jejho letošního žebříčku konkurenceschopnosti ocitlo Česko na osmnáctém místě. Ještě před dvěma lety přitom bylo šestnácté. Před ním je na sedmnáctém místě Litva, těsně za ním Lotyšsko.

Evropský žebříček konkurenceschopnosti vede Finsko se Švédskem a Nizozemskem. Nejslabší výsledky mají naopak Řecko, Bulharsko a Rumunsko.

Zdlouhavé procedury

V České republice se podle WEF zhoršuje podnikatelské prostředí. Doba, která je potřebná k zahájení podnikání v Česku, se mu zdá příliš dlouhá a požadované procedury prý podnikatele tíží.

Česko také bojuje s nedostatkem inovací. V těch zaostává za zbytkem EU. WEF se také kriticky dívá na stav českého vzdělávacího systému.

Světové ekonomické fórum navíc upozorňuje, že Česko se musí pohnout od vysoké závislosti na neobnovitelných zdrojích energie směrem k čistším technologiím.

Stále stejné zprávy

Zprávu Europe 2020 Competitiveness Report vydává WEF každé dva roky. Hodnotí v ní pokrok evropských států v plnění cílů prorůstové strategie Evropa 2020.

Tu Evropská rada schválila před čtyřmi lety. Mezi její klíčové priority patří právě „zelený růst“, inovace a vzdělávání.

V plnění strategie má evropským zemím pomáhat mimo jiné koordinace hospodářských politik v rámci tzv. Evropského semestru. Evropská komise vydává každý rok doporučení, ve kterých jednotlivým státům radí, jak posílit svou ekonomiku a být konkurenceschopnější.

Mezi nejlepšími

České republice v letošních doporučeních Komise napsala v podstatě to samé, co minulý rok. Doporučuje mimo jiné modernizaci státní správy, zkvalitnění vzdělávacího systému, zjednodušení daňového systému nebo rychlejší zvyšování věku odchodu do důchodu.

Česko přitom má i vlastní strategii pro posilování konkurenceschopnosti v letech 2012 až 2020. Její hlavní priority úzce souvisí s těmi tématy, o kterých Praha komunikuje s Bruselem.

Podle národní strategie by se měla Česká republika do konce desetiletí vyšplhat mezi dvacítku nejkonkurenceschopnějších zemí světa. Její plnění ale dlouhodobě vázne.

Autor: Adéla Denková/E15.cz