Česko-britské vztahy po brexitu. Víme, jaké je chceme?

Brexit ČR

© Shutterstock

Jednání o brexitu mezi EU a Velkou Británií pokročila do druhé fáze. Pomalu se začíná řešit podoba budoucích vzájemných vztahů. Jak si je představuje Česká republika?

Nejvyšší představitelé členských zemí se na půdě EU postupně dostávají k budoucímu nastavení vztahů se Spojeným královstvím po brexitu. Klíčové by v tomto ohledu mělo být zasedání Evropské rady 22. března.

Premiér v demisi Andrej Babiš dostane pro jednání mandát připravený na základě práce speciální vládní pracovní skupiny, která se zabývá brexitem a budoucností Unie celkově. Skupina, která vznikla už za vlády Bohuslava Sobotky v roce 2016, zasedne 8. března.

Podle Jana Kováře z Ústavu mezinárodních vztahů patřila mezi české priority v první fázi vyjednávání především ochrana práv českých občanů ve Velké Británii.

Chmelař: Diskuse o budoucím uspořádání vztahů je stále na začátku.

„Pro druhé kolo, to znamená budoucí vztahy i přechodné období, jde především o zachování stávajícího přístupu na trh zboží a služeb a obecně zájmy českých exportérů,“ vysvětlil Kovář.

Česká republika je však pouze jeden ze sedmadvaceti hlasů, které se musí shodnout na pozici Evropské unie vůči odcházející Británii. Vyjednavač Evropské komise Michel Barnier pak tyto hlasy spojuje v jeden.

„Michel Barnier má plnou podporu ve vyjednávání jak České republiky, tak ostatních členských států. Diskuse o budoucím uspořádání vztahů je ale bohužel stále na začátku,“ upozornil státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Nejasný scénář

Odchod příští rok v březnu, pak dvouleté přechodné období, ve kterém bude Británie muset dodržovat unijní právo, ale už o něm nebude moci rozhodovat. Tak zatím vypadá plán na nejbližší dobu. Scénářů toho, co se bude dít potom, je hned několik.

„Pokud Velká Británie neustoupí ze svých red lines, tak se reálně bavíme ‚pouze‘ o vzniku ambiciózní dohody o volném obchodu,“ podotkl Chmelař.

Jako „red lines“ se označují mantinely, které pro budoucí vztah s EU postavila britská premiérka Theresa Mayová hned v roce 2016. Jednalo se například o odmítnutí setrvání Británie v celní unii nebo na jednotném vnitřním trhu.

Při porovnání s přechodnými obdobími aplikovanými při vstupu států do EU nejsou dva roky nijak dlouhá doba. V některých oblastech bývá tranzitní období po vstupu i několikanásobně delší.

Zmíněné přechodné období zatím také není uzavřenou kapitolou. Barnier se nedávno nechal slyšet, že pokud se EU brzy s Británií v této oblasti neshodne, k žádnému přechodnému období nemusí vůbec dojít.

Při porovnání s přechodnými obdobími aplikovanými při vstupu států do EU nejsou navíc dva roky nijak dlouhá doba. V některých oblastech bývá tranzitní období po vstupu i několikanásobně delší.

Klíčový obchodní partner

„Velká Británie je pro nás významným partnerem v mnoha oblastech, kde budeme usilovat o zachování úzkých vztahů i po jejím odchodu z EU. Jedná se například o hospodářské vztahy, neboť Velká Británie je jedním z našich nejvýznamnějších exportních trhů,“ píše se ve vládním dokumentu k brexitu.

Podle Chmelaře se na českých prioritách nic nemění ani s příchodem nové vlády, protože i ta Británii považuje za důležitého partnera.

Statistiky hovoří o tom, že obchod s Velkou Británií je třetí nejefektivnější relací českého zahraničního obchodu, a to po Německu a Slovensku. Vzájemný obchodní obrat se pak od roku 2000 více než ztrojnásobil.

Svaz průmyslu: Británie je naším čtvrtým nejdůležitějším obchodním partnerem.

V prvním čtvrtletí roku 2017 byl britský trh tím čtvrtým největším pro české exportéry. Do Británie nejčastěji vyváží například Škoda Auto Mladá Boleslav, Moravia Steel Třinec nebo Barum Continental Otrokovice.

Svaz průmyslu a dopravy České republiky považuje za důležité nastavení vzájemných vztahů s Brity tak, aby nevznikaly nové tarifní či administrativní bariéry pro české podniky.

„Klíčové je zajistit hladký přístup na britský trh. Británie je naším čtvrtým nejdůležitějším obchodním partnerem. Kvalitní vyjednávání a nastavení podmínek pomůže nejen byznysu, ale jde i o jistotu a předvídatelnost pro občany obou stran,“ řekla generální ředitelka Svazu Dagmar Kuchtová.

Očekávané zhoršení podmínek

Jak upozorňuje server Businessinfo.cz ministerstva průmyslu a obchodu, je pravděpodobné, že jakkoliv komplexní nová dohoda bude, zlepšení vztahů v oblasti obchodu nepřinese.

V některých aspektech by mohlo dojít spíše ke zhoršení vzájemných obchodních podmínek a právě ke vzniku nových bariér, a to například v podobě celních kontrol či vykazování pravidel původu.

Kovář: Budoucí hospodářský vztah nemůže být stejný jako vztah člena EU, neboť by pak nečlenství bylo výhodnější než členství. ČR si tedy uvědomuje, že k jistému zhoršení v oblasti přístupu na britský trh a naopak dojít musí.

Podle Kováře si ovšem česká strana uvědomuje, že k nějakému zhoršení podmínek by z principu dojít mělo.

„Pozice České republiky říká, že budoucí hospodářský vztah nemůže být stejný jako vztah člena Evropské unie, neboť by pak nečlenství bylo výhodnější než členství. Naše pozice si tedy uvědomuje, že k jistému zhoršení v oblasti přístupu na britský trh a naopak dojít musí,“ poznamenal výzkumník.

Unie musí být v jednáních o brexitu tvrdá, říká europoslankyně Charanzová. Více >>>>

Další priority: bezpečnost, obrana, vnitřní věci

Vládní dokument zmiňuje také „silný zájem o pokračování úzké spolupráce v oblasti bezpečnostních a vojenských záležitostí“.

Kovář souhlasí s postojem české vlády, že by mělo dojít k pokračování co nejbližší spolupráce v otázkách obrany a bezpečnosti, stejně jako v oblasti justice a vnitřních věcí.

„I když zde již v současnosti měla Velká Británie výjimku a mohla se účastnit pouze iniciativ, které se jí zamlouvaly, spolupráce především v otázkách vnitřní bezpečnosti byla intenzivní,“ shrnul.

Kooperace v oblasti protiteroristické politiky, Europolu, sdílení informací a v dalších podobných odvětvích by podle Kováře měla být českou prioritou i do budoucna.

Ambici dohodnout se s EU co nejdříve na budoucím partnerství v oblasti zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky nedávno potvrdila i sama britská premiérka Mayová.