Česko a Unii má vést vláda odborníků

Český premiér v demisi a předseda ODS Mirek Topolánek a jeho protějšek z ČSSD Jiří Paroubek se na včerejší schůzce dohodli na vytvoření prozatímní vlády. Zároveň stanovili i termín pro nové volby.

Na včerejší schůzce ČSSD a stran koalice se jejich zástupci dohodli na vytvoření nové prozatímní vlády. Přestože ODS chtěla uchovat současnou vládu do konce českého předsednictví a poukazovala na zkušenosti současných ministrů s vedením evropských Rad, nakonec je vše jinak. ČSSD očekává, že v průběhu tří až čtyř týdnů bude vláda nahrazena vládou odborníků, která dovede zemi k volbám, které se budou konat v polovině října, respektive <st1:metricconverter productid="16. a" w:st="on">16. a</st1:metricconverter> 17. října.  

Definitivní dohoda by měla oznámena do konce tohoto týdne, stále zbývá se shodnout na programu prozatímní vlády a na jejím personálním obsazení. Z včerejšího jednání vyplývá, že vláda bude mít nejspíš 16 členů, kteří budou rovnoměrně zastupovat strany koaliční a opozici. Strany budou do vlády navrhovat odborníky, jež nejsou napojeni na politické strany. "Hledáme průsečík toho, jak to může vzniknout. Je vůle k robustnějšímu řešení na nějakou letní překlenovací vládu," řekl Topolánek. "Nová vláda musí dokončit předsednictví, podle toho se odvíjí typologie lidí, které hledáme. Shodli jsme se zhruba, jak dojdeme k vládě pokud možno nestraníků nespojených s politickými stranami," dodal.

Nová vláda by mohla mít menší počet ministrů, uvažuje se například o zrušení ministerstva pro lidská práva. Konkrétní jména možných budoucích ministrů nezveřejnila ani jedna strana, přestože mají už své návrhy. "Již máme dvě tři jména lidí, kteří by mohli být premiérem."řekl Paroubek. Dohody se mají účastnit i komunisté, i když nemají navrhovat své ministry. Vliv na vznik nové vlády mít budou, neboť podle slov Jiřího Paroubka on sám s nimi bude konzultovat jména navrhovaná za ČSSD.  

Příští týden má Topolánek požádat prezidenta Václava Klause o pověření sestavení vlády, která by měla mít zaručenou širokou podporu. Sám již připustil možnost, že by nestál v jejím čele. ODS předpokládá, že prezident bude dohodu politických stran akceptovat. Vicepremiér vlády Petr Nečas k tomu řekl: „Vláda není odpovědná prezidentovi, ale parlamentu".

Posledním sporem byla přítomnost Ivana Langra ve vládě. Přestože lídr ČSSD žádal okamžitý odchod ministra vnitra Ivana Langra, ten doslouží společně s Topolánkem a jeho vládou.