Česká republika odhalila logo pro předsednictví

zdroj: Vláda ČR.

Premiér Mirek Topolánek a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra se včera ve Veletržním paláci zúčastnili slavnostního odhalení loga pro české předsednictví v Radě EU. Výrazné logo je plné barev, a přesto působí jednoduše.

Veřejná soutěž na logo českého předsednictví byla vyhlášena v červenci 2007 a mohla se do ní zapojit jak veřejnost, tak i grafická studia. Odborná komise vybírala z 350 návrhů a vítězný byl znám již na přelomu loňského roku. Podle tradice EU mohlo být logo odhaleno až nyní. Vítězně vyšel ze soutěže grafik Tomáš Pakosta, jehož návrh tematizuje motto českého předsednictví „Evropa bez bariér“ a současně motto EU „Jednota v rozmanitosti“. Právě proto je logo barevně velmi pestré. Barvy jsou odvozené od barevnosti vlajek jednotlivých členských států a vlajky EU.

S krátkým projevem vystoupil před odhalením loga předsednictví premiér Mirek Topolánek. Podle premiéra priority českého předsednictví se dají shrnout pod 3E. Jedná se o Ekonomiku, Energetiku a Evropu a svět. V ekonomické oblasti bude ČR podle premiéra řešit dopady hospodářské krize a v energetice především bezpečnost a klimaticko-energetický balíček. V zahraničněpolitické oblasti se ČR během předsednictví zaměří hlavně na euroatlantické vztahy, východní dimenzi EU a západní Balkán. Mirek Topolánek zdůraznil, že předsednictví projednával i s ostatními členskými státy a program pak ČR koordinovala s Francii a Švédskem, s nimiž vypracovala společný 18timěsíční program předsednického tria. Premiér podtrhl, že ČR je na předsednictví připravena a bude schopna pružně reagovat na případné krize. Mirek Topolánek zároveň řekl, že při přípravách předsednictví ČR spolupracovala i se zeměmi Visegradské čtyřky. „České předsednictví je důležité pro celý středoevropský region,“ řekl premiér. 

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra před představením loga řekl, že „předsednictví je důležité a není radno jej podceňovat“. Zároveň zdůraznil, že předsednictví nebude jednoduché a připomněl, že ČR jej bude od Francie přebírat v nelehkém období, kdy EU čelí finanční krizi a nejistotě ohledně institucionální struktury EU. „Zodpovědnost na našich bedrech je velká,“ míní Vondra. Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti bude české předsednictví především o moderaci a hledání konsensu. Alexandr Vondra o logu řekl, že má symbolizovat „pestrost, otevřenost a hravost“. Každá členská země má svou barevně vyvedenou značku, která podle slov vicepremiéra bude použita i na stolech při oficiálních jednáních nebo označení delegace.

Autor loga českého předsednictví Tomáš Pakosta o logu EU2009.cz  řekl: „První dvě písměna nesou barvy EU, zkratka CZ je v barvách České republiky, ostatní písmena mají barvy, které se vyskytly na jednotlivých vlajkách.“ 

V odborné komisi, která vítězný návrh vybírala, byli mimo jiné Radim Ochvat (ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky), profesor Rostislav Vaněk, Aleš Najbrt (přední český grafický designér). Logo odhalily baletky a slavnostní odpoledne ve Veletržním paláci zakončil svým vystoupením houslista Pavel Šporcl. Logo českého předsednictví si můžete prohlédnout zde.