Protahování ratifikace Lisabonu není v zájmu ČR, zní z Bruselu

Zdroj: Evropská komise.

Není v zájmu České republiky, ani jiné členské země EU, zbytečně protahovat dokončení ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy, řekl po včerejší (13. října) bruselské schůzce s českým premiérem Fischerem předseda Evropské komise José Barroso.

Premiér Jan Fischer včera odcestoval do Bruselu, aby se zde sešel se šéfem evropské exekutivy Josém Manuelem Barrosem a vysvětlil mu požadavek českého prezidenta Václava Klause, kterým podmínil úspěšné dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy v České republice. Jak také EurActiv informoval, premiér se musel zároveň pokusit o narýsování možných únikových scénářů, které by uspokojily všechny zaangažované aktéry – evropské instituce, členské státy i prezidenta Klause (EurActiv 13.10.2009).

Prezident Václav Klaus, hlava jediného členského státu EU, na kterém celá ratifikace uvízla, totiž minulý týden překvapené Evropě oznámil, že i přes případný kladný posudek Ústavního soudu, který v současné době zkoumá na žádost skupiny senátorů (EurActiv 2.9.2009) ústavnost dokumentu, není jisté, zda reformní smlouvu podepíše. Aby se tak stalo, Evropská unie musí splnit podmínku, která vychází z Klausovy obavy o možném prolomení Benešových dekretů. Podle prezidenta totiž hrozí, že Listina základních práv EU umožní sudetským Němcům zpětně si nárokovat majetek, který jim byl vyvlastněn po skončení druhé světové války. Prezident to sdělil ve svém pátečním prohlášení.

Premiér Fischer ještě před svým odjezdem do Bruselu vzkázal Hradu, že jeho vláda je ochotna se za prezidenta na evropské úrovni bít, pakliže jí poskytne záruky, že znění oné podmínky je konečné a v budoucnosti se již žádná další neobjeví. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl však včera na vlnách Rádia Česko uvedl, že aby tak prezident učinil, musí se slib vlády přetavit v pevné záruky. Prezidentovi se podle Jakla dostalo „pouze projevu dobré vůle, že se tímto směrem bude vyjednávat.“

Předseda Evropské komise José Barroso po včerejší schůzce s naším premiérem netajil své rozhořčení. Podle interpretací různých médií dokonce České republice nepřímo pohrozil, že by ji její průtahy s ratifikací Lisabonské smlouvy mohly stát křeslo eurokomisaře. „Není v zájmu nikoho, zejména pak v zájmu České republiky, věci dále zdržovat." Zároveň však vybízel k trpělivosti a k respektu vůči české ústavě. „Je zcela zřejmé, že musíme počkat na rozhodnutí Ústavního soudu v ČR. Jakmile padne rozhodnutí a verdikt nám to umožní, očekáváme, že Česká republika naplní své závazky.“

Barroso také prohlásil, že Česká republika je parlamentní demokracií a hlavní slovo má tedy parlament, který smlouvu již v minulosti schválil. Od prezidenta republiky, který byl parlamentem zvolen, se tedy očekává, že nebude klást ratifikaci do cesty „umělé překážky“. Barroso rovněž připomněl, že to byl právě Václav Klaus, který podal přihlášku České republiky do EU a kdo podepsal smlouvu o jejím přistoupení.

Ústavní soud by mohl rozhodnout na konci října

Tiskové agentury včera zveřejnily zprávu, že Ústavní soud bude stížnost skupiny senátorů projednávat již 27. října. S informací přišel generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Na veřejné jednání soudců byl pozván prezident republiky Václav Klaus, zástupce vlády, Poslanecké sněmovny a Senátu.

Podle Langáška by konečný verdikt soudu mohl zaznít ve stejný den nebo o den později. Požadavek prezidenta Klause na udělení výjimky pro Českou republiku, kterou získalo např. i Polsko či Velká Británie, by tak mohl být předmětem jednání hlav členských států a vlád, které se na konci měsíce (29.-30.října) sejdou na svém pravidelném zasedání v Bruselu.

Jestli český prezident i poté, co summit Evropské rady přistoupí na jeho podmínku, reformní dokument podepíše, stále není jisté. V Evropě proto stoupá nervozita, která nahrává spekulacím různých komentátorů, kteří se předhánějí ve svých odhadech, zda česká hlava státu podepíše nebo ne.

Kdo bude českým eurokomisařem?

Navzdory komplikacím ohledně ratifikace Lisabonské smlouvy bude český parlament dnes svědkem představení kandidátů jednotlivých politických stran na českého zástupce v Komisi.

Budoucím českým eurokomisařem se tak může stát Alexandr Vondra, kterého nominovala ODS, Vladimír Špidla s nominací od ČSSD, kandidát KSČM Vladimír Remek, Pavel Svoboda s nominací od KDU-ČSL nebo favorit Strany zelených Jan Švejnar.