Češi obsadili vysoké posty ve výborech Evropského parlamentu

[© European Union, 2019]

Výbory EP si dnes volili své předsednictvo. Češi zabodovali hned třikrát. Do místopředsednických křesel se vrací Niedemayer, Zahradil i Dlabajová. Řada zvolených se dala očekávat, někteří ale překvapili.

Na svých dnešních ustavujících zasedáních si 20 europarlamentních výborů a dva podvýbory zvolily veřejným nebo tajným hlasováním téměř kompletní předsednictvo složené ze svého předsedy a až čtyřech místopředsedů. V čele výborů budou stát následujících dva a půl let, pak se volí znovu. Stalo se tak týden poté, co si nově zvolený Evropský parlament (EP) vybral svého předsedu, 14 místopředsedů a pět kvestorů. Rozhodovalo se také o zařazení europoslanců do jednotlivých výborů.

Již včera byl znám předběžný seznam kandidátů na důležité posty ve výborech, politické skupiny však své koně mohly ještě do dnešního rána změnit. Navíc nebylo do poslední chvíle jasné, jak si povedou krajně pravicoví europoslanci (z frakce Identita a demokracie), vůči jejichž nominacím se postavil zbytek Evropského parlamentu na základě tzv. principu cordon sanitaire.

Europoslanci brání svým krajně pravicovým kolegům v obsazení důležitých postů

Strana Marine Le Pen Národní sdružení a její spojenci čelí protestu ze strany ostatních frakcí europarlamentu. Ty odmítají, aby se francouzská krajně pravicová strana účastnila procesu, který rozhodne o budoucích klíčových postech v Evropském parlamentu.

Po dnešním souboji se někteří vrací na své posty, jiní převezmou vedení europarlamentních výborů poprvé. Řadu postů obsadili bývalý ministři. Výrazně zastoupeny budou i ženy. Česká republika bude zastoupena v předsednictvu hned třech výborů.

https://twitter.com/Europarl_CS/status/1148980117835845633

Čeští vítězové

Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP) se po své dvou a půlleté zkušenosti opět vrací do místopředsednického křesla hospodářského výboru (ECON), tentokrát dokonce na první pozici. Podle informací ČTK bude pokračovat v rozdělané práci.

„Především oblast férového zdanění, prevence praní špinavých peněz, dokončení bankovní unie, ale i budoucí ekonomické vztahy se Spojeným královstvím jsou témata, která vyžadují velký kus práce na hledání kompromisního a zároveň funkčního řešení,“ citovala europoslanec ČTK. Zásadní je podle něj rovněž udržení fiskálních pravidel, která by měla pomoci zabránit tomu, aby státy prováděly neudržitelnou a nezodpovědnou rozpočtovou politiku.

Jeho předsedou bude podle očekávání v následujících dvou a půl letech opět italský socialistický europoslanec Roberto Gualtiero.

Český zástupce bude sedět na prvním místopředsednickém postu také v dalším výboru. Po své několikaleté zkušenosti ve výboru pro mezinárodní obchod (INTA) coby řádný člen i jeden z místopředsedů usedne na toto důležité místo podle předpokladů Jan Zahradil (ODS, ECR).

„Těším se na to: čeká nás ratifikace obchodních dohod EU s Vietnamem a zeměmi Mercosur, dokončení obchodních jednání s Austrálií a Novým Zélandem, nový start jednání s USA a mnoho dalšího,“ uvedl ke svému zvolení na Twitteru.

V čele výboru INTA bude opět stát německý socialistický poslanec Bernd Lange.

Třetího místopředsednického postu se ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) opět ujme po své pětileté zkušenosti další česká zástupkyně, Martina Dlabajová (ANO, RE), která o takový post usilovala. Dlabajová se včera stala také koordinátorkou frakce Renew Europe ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, v němž je také řádnou členkou.

V čele výboru bude stát podle očekávání německá křesťanskodemokratická europoslankyně z bavorské CSU Monika Hohlmeierová.

O místopředsednický post, tentokrát ve výboru pro vnitřní trh (IMCO) měla zájem také česká europoslankyně a nově zvolená místopředsedkyně EP Dita Charanzová (ANO, Renew Europe). Nakonec se však přání nevyplnilo. Výbor povede nově zvolená belgická poslankyně za Zelené Pedra de Sutter.

Zelení usednou také v čele výboru pro dopravu (TRAN). Podle očekávání ho povede francouzská europoslankyně Karima Delliová.

O místopředsednickou funkci se ucházel i Tomáš Zdechovský a to ve výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Výboru se ale dnes nepodařilo zvolit svého šéfa. Jediná kandidátka na předsednický post, bývalá polská premiérka Beata Szydłová (PiS, ECR), nezískala dostatečnou podporu. Proti ní se postavilo 27 členů výboru, pro bylo 21. Volba celého předsednictva tak byla odložena na příští týden.

Nekompletní sestava

Dnes se nepodařilo vybrat celou předsednickou sestavu také několika dalším výborům. Do čela zahraničního výboru (AFET) se vrací německý europoslanec David McAllister. Výbor si dnes také zvolil svého prvního místopředsedu, kterým se stal polský Witold Waszczykowski. Zbytek výborového předsednictva bude zvolen na budoucích zasedáních.

Podobně je na tom i zemědělský výbor (AGRI), kde bude mít ČR silné zastoupení. Na nejvyšší posty ale nedosáhl žádný z českých poslanců nich. Na pozici předsedy byl sice navržen europoslanec z krajně pravicové frakce Ivan David (SPD, ID), místo něj ale usedne do čela výboru po nesnadném boji německý lidovecký europoslanec Norbert Lins. Výbor si také zvolil prvního a druhého místopředsedu, zbylé dva vybere ke konci července.

Nekompletní zůstává také výbor pro ústavní záležitosti (AFCO). Do jeho čela si podle návrhů europoslanci zvolili bývalého předsedu EP Antonia Tajaniho (EPP). Dnes se shodli také na prvním místopředsedovi. Zbylé tři vyberou v pondělí.

Bez jednoho místopředsedy se zatím bude muset obejít výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Do jeho čela usedne bývalý španělský ministr spravedlnosti Juan Fernando López Aguilar (S&D), který tento post zastával před pěti lety.

Rozložení stranických i národních sil

Boj o důležitá místa se vedl také ve výboru pro právní záležitosti (JURI). Předsedkyní se nakonec stala britská liberálka Lucy Nethsinghaová, ačkoliv se předpokládalo, že by post mohl získat její francouzský kolega z liberální frakce Renew Europe Stéphane Séjourné, bývalý poradce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Británie, která z EU odchází, se i přesto ujme ještě jednoho předsednického postu a to ve výboru pro rybářství (PECH). Do čela usedne podle očekávání liberál Chris Davies.

Další svěřenkyně Macrona pak povede podvýbor pro bezpečnost a obranu (SEDE). V jeho čele stane Nathalie Loiseauová.

Francouzští liberálové obsadí i environmentální výbor (ENVI). Povede ho Pascal Canfin.

Místo předsednického křesla v environmentálním výboru (ENVI) usedne v čele pro průmysl a energetiku (ITRE) Rumunka Adina-Ioana Văleanová (EPP).

Lidovci budou mít své zastoupení také v čele petičního výboru (PETI) a ve výboru pro kulturu (CULT). V prvně jmenovaném na předsednický post usedne podle očekávání bývalá španělská ministryně zdravotnictví Dolors Montserratová, kulturních záležitostí se ujme Sabine Verheyenová, která byla doposud koordinátorkou frakce v tomto výboru a spoluzpravodajkou směrnice o audiovizuálních službách. Rozvojovou agendu (DEVE) bude z předsednického postu dle očekávání řídit Švéd Tomas Tobé (EPP).

Socialisté zase povedou kromě výše zmíněných ještě další dva výbory. Rakušanka Evelyn Regnerová usedne v čele výboru pro ženská práva (FEMM) a Belgičanka Marie Arenaová se stala předsedkyní podvýboru pro lidská práva (DROI).

Rozpočtový výbor (BUDG) povede podle očekávání bývalý belgický ministr financí Johan Van Overtveld (ECR).

Agendu regionální politiky (REGI) bude mít na starosti z nejvyššího místa v příslušném europarlamentním výboru Nizozemec Younous Omarjee (GUE/NGL).