Černým koněm rakouských voleb je 31letý Sebastian Kurz. Voličům slibuje změnu

rakouské volby

@ European Union, 2017

V neděli hlasují Rakušané o budoucím složení svého parlamentu. Předvolební průzkumy naznačují, že voliči chtějí změnu, a to nejen kancléře ale i ve vládnoucí koalici.

Září je měsícem důležitých evropských voleb. Zatímco německé kancléřka Angela Merkelová už má svou pozici jistou, čeští a rakouští voliči teprve rozhodnou, kdo povede jejich stát.

Volební místnosti v Rakousku se otevřou již tuto neděli 15. října. Černým koněm letošních voleb je 31letý Sebastian Kurz, lídr Rakouské lidové strany (ÖVP) a současný ministr zahraničních věcí.

„Patnáctý říjen je naše šance, jak změnit tuto zemi,“ prohlašuje mladý politik. „A pokud mám být upřímný, milí přátelé, čas na změnu již nastal,“ dodává.

Pokud Kurz zvítězí, stane se nejmladším předsedou vlády v Evropské unii. Poslední předvolební průzkumy přitom naznačují, že se jím s nejvyšší pravděpodobností stane.

Kurz převzal vedení rakouských lidovců po odstoupení předchozího lídra Reinholda Mitterlehnnera v květnu 2017. Lidovci jsou v rakouské vládě již po třicet let a od roku 2006 jsou v koalici se sociálními demokraty (SPÖ).

Kurz přilákal voliče na svou protiimigrační politiku

Kvůli neshodám ve vládnoucí koalici však popularita obou začala klesat. S nástupem Kurze do čela ÖVP však nastala změna a mladý politik se brzy ocitl na první příčce předvolebních průzkumů.

Dílem za to může jeho ostrá rétorika směrem k imigraci a ochraně vnějších hranic.

„Je dobře, že jsme uzavřeli balkánskou migrační cestu, a budu bojovat za to, abychom uzavřeli i tu přes centrální Středomoří,“ říká Kurz během své volební kampaně.

Jeho vyjadřování mu pomohlo k zisku voličů pravicových stran, a to zejména FPÖ (Svobodná strana Rakouska).

Svobodní jsou v současné době opoziční stranou a jejich program je výrazně protievropský. Své vyjadřování ale v poslední době mírní a postupně se přibližují vládnoucí koalici ÖVP a SPÖ.

Kandidát na kancléře za FPÖ Heinz-Christian Strache zároveň hovoří o Kurzovi kriticky, a dokonce ho označil za bezohledného a nečestného člověka.

Rakušané se zřejmě opravdu dočkají změny

Analytici však tvrdí, že Kurz se s největší pravděpodobností pokusí po volbách vstoupit do koalice právě s FPÖ. Naruší tak dlouhotrvající spolupráci lidovců se sociálními demokraty a dá voličům, co od začátku své kampaně slibuje – změnu. Informuje o tom Politico.eu.

Šanci na úspěch však stále má i sociální demokrat Christian Kern, který je v současné době rakouským kancléřem a v předvolebních průzkumech Kurze se Strachem následuje. V čele Rakouska nahradil stranického kolegu Wernera Faymanna, který v květnu 2016 odstoupil kvůli debaklu sociální demokracie v prezidentských volbách.

Původně mělo Rakousko volit svůj parlament v roce 2018. Kvůli koaliční krizi se však vláda dohodla na vyhlášení předčasných voleb. Rozhodnutí padlo na 15. října, tedy pouhý týden před tím, než se k volebním urnám vydají Češi.