Černá listina aerolinek se rozrostla o další dvě

K přidání dvou nových leteckých přepravců na černou listinu aerolinek EU došlo ještě před pravidelným čtvrtletním přezkoumáním.

Evropská komise sestavila seznam aerolinek, které nesmějí z bezpečnostních důvodů létat do zemí Evropské unie na jaře roku 2006. Sestavila jej ze seznamů jednotlivých členských zemí. Současně bylo rozhodnuto, že se bude seznam aktualizovat každé tři měsíce. Mezi důvody pro zařazení na seznam patří například používání zastaralých, vyřazených nebo nedostatečně udržovaných letounů, atd.

Tento seznam však byl nyní kompletně přepracován a přibyly do něj dvě nové společnosti. Ukrajinská Ukranian Mediterranean Airlines a íránská Mahan Air. Doplnily tak dlouhou listinu zakázaných společností, které nejčastěji pocházejí ze zemí, jako je Svazijsko, Konžská demokratická republika, Indonésie či Kyrgyzská republika. Ukrajina zde figuruje již podruhé první zakázaným ukrajinským přepravcem je Volare aviation enterprise. Írán se zde objevil poprvé, na černé listině Velké Británie se objevil už 20. července tohoto roku. Aerolinky nelétaly do Unie pravidelně, provozovaly jen charterové lety.

Dopravci, kteří figurují na černé listině a domnívají se, že již splňují požadované technické požadavky, mohou požádat Evropskou komisi o přezkoumání a případné stažení ze seznamu.

Jacques Barrot, komisař pro dopravu, k předčasné aktualizaci seznamu poznamenal: „Tato nová aktualizace znovu ukazuje, že černá listina je živý nástroj, který Komise může použít vždy, kdy je to nutné, aniž by musela čekat na čtvrtletní přezkoumání.“