Cenzurovala Komise tabákové dokumenty kvůli TTIP? Věc řeší evropská ombudsmanka

Evropská ombudsmanka Emily O´Reillyová; zdroj: European Union

Evropská ombudsmanka zkoumá, jestli Komise neporušila principy svobodného přístupu k informacím, když odmítla zveřejnit záznamy o schůzkách s tabákovými lobbisty. Podle bruselské nevládky Corporate Europe Observatory to Komise v tomto případě s cenzurou přehnala. Organizace tvrdí, že za tajnostmi stojí jednání o obchodní dohodě TTIP.

Bruselská nevládní organizace Corporate Europe Observatory obviňuje Evropskou komisi, že cenzurovala dokumenty o schůzkách úředníků s tabákovými firmami. Údajně to udělala kvůli jednáním o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Komise takové tvrzení odmítá.

Záznamy o jednání s tabákovými lobbisty si nevládka vyžádala na základě pravidel o svobodném přístupu k informacím. Odvolávala se přitom i na pravidla Světové zdravotnické organizace, podle kterých musí úřady zaručit plnou transparentnost ve vztazích s tabákovým průmyslem.

Vloni ombudsmanka konstatovala, že evropské úřady se v souvislosti s TTIP snaží chovat transparentně.

Generální tajemnice Komise Catherine Dayová však povolila jen částečný přístup, čímž umožnila většinu textů zcenzurovat.

Například ve 14stránkovém dokumentu od společnosti British American Tobacco z loňského května je začerněná téměř každá stránka. V zápise o schůzce zástupců Komise s firmou Philip Morris je odstraněno dokonce i datum.

Podle evropské ombudsmanky Emily O´Reillyové takový druh cenzury vyvolává otázky o povaze jednání Komise s tabákovým průmyslem. Omezení přístupu k informacím podle ní nebylo dostatečně odůvodnitelné.

Citlivé obchodní informace

Podle Dayové byly tři z vyžádaných dokumentů změněny, protože obsahovaly informace o vyjednávací pozice Komise v rámci probíhajících bilaterálních obchodních jednání se Spojenými státy a s Japonskem. Uvedla to v psané odpovědi před týdnem.

Mluvčí Komise Alexander Winterstein však minulý týden tuto informaci pro EurActiv upravil s tím, že dotyčné dokumenty „nemají s TTIP nic společného“. Pasáže v textech prý byly začerněné, protože obsahovaly citlivé obchodní informace.

Na Twitteru to pak zopakoval i vyjednávací tým Evropské unie k TTIP. Corporate Europe Observatory na to prostřednictvím svého profilu namítla, že věří spíše vyjádření Dayové.  

Zpráva vyvolala ohlas i v západních médiích. Například britský deník Independent ji přinesl na titulní stránce.

Na Komisi se minulý týden ve středu přímo obrátila také irská sociálnědemokratická europoslankyně  Nessa Childersová, která chtěla vědět, zda cenzurované dokumenty skutečně „nemají absolutně nic společného s TTIP“.

„Jediné logické vysvětlení slov generální tajemnice Komise je, že tyto dokumenty jsou velmi důležité pro jednání o TTIP a že tabákový průmysl má k informacím o těchto rozhovorech privilegovaný přístup,“ řekla europoslankyně EurActivu.  

Podezření by podle ní měla vyvrátit sama Dayová.

Komise odmítá, že by šlo o komunikační selhání. „To, co děláme, je správné a máme to právně podložené,“ uvedl mluvčí Winterstein. „Obrovskou PR katastrofou by naopak bylo, kdybychom odhalili informace, které jsou obchodně citlivé,“ dodal.

Kontroverzní ISDS

Šéf Corporate Europe Observatory Olivier Hoedeman prý požádal Komisi o inkriminované informace kvůli tomu, že bylo potřeba zjistit, zda se tabákové firmy nepokoušejí ovlivnit tabákovou regulaci v jiných zemích. Pomoci by jim v tom prý mohl hojně diskutovaný mechanismus pro urovnávání sporů mezi investory a státy (ISDS).

Díky tomuto mechanismu mohou společnosti v některých případech žalovat stát, ve kterém podnikají, prostřednictvím arbitrážních soudů. V této souvislosti se často zmiňuje třeba případ firmy Philip Morris, která použila podobnou klauzuli v obchodní smlouvě mezi Austrálií a Hongkongem k arbitráži proti australské regulaci prodeje cigaret.

S odpovědí Komise je však Hoedeman nespokojen. „Při cenzuře dokumentů zašli dále, než je běžné. Odstranili skoro všechen obsah, namísto toho, aby odstranili jen pasáže, u kterých by to bylo na základě pravidel o svobodném přístupu k informacím odůvodnitelné,“ uvedl.  

Proto se nevládka obrátila na ombudsmanku O´Reillyovou. Ta se zatím nemohla vyjádřit k tomu, zda Komise jednala nezákonně. Uvedla však, že v rámci vyšetřování bude vyžadovat i přístup k plnému znění materiálů.

„Vyzývám všechny instituce EU, aby jednaly s vědomím, že pokud ztratí přehled o širším politickém, sociálním a hospodářském kontextu, ve kterém komunikují s řadovými občany, poškodí vzájemnou důvěru a svou důvěryhodnost,“ prohlásila také.

Transparentní dohoda

Evropská komise dlouhodobě označuje jednání o TTIP za nejtransparentnější, jaká kdy okolo nějaké obchodní dohody proběhla. Na specializované internetové stránce zveřejňuje materiály, které se k rozhovorům vážou, pravidelně komunikuje v médiích a Evropskému parlamentu poskytuje k dokumentům přístup i nad rámec Lisabonské smlouvy.

Samotná ombudsmanka loni v červenci potvrdila, že evropské instituce vynaložily „značné úsilí“ na podporu transparentnosti a zapojení veřejnosti do vyjednávání.

Některé kapitoly však v průběhu vyjednávání zveřejněny nebudou, protože podle Komise obsahují citlivé informace, které by mohly poskytovat příliš velkou výhodu konkurenci.  

Autor: Adéla Denková s využitím EurActiv. com a EurActiv.sk