Část kandidátů na komisaře zatím neprošla prvním testem europarlamentu kvůli majetkovým poměrům

[© European Union, 2019]

Ne všichni kandidáti na komisaře prošli hladce prvním kolečkem hodnocení Evropského parlamentu. Důvodem jsou nejasnosti kolem majetkových poměrů a potenciální střet zájmů. Problémy má hlavně Rumunka a Maďar, ale také Polák nebo Rakušan.

Evropští poslanci nejsou spokojeni s tím, co jim část navržených eurokomisařů sdělila o svých majetkových poměrech i předchozích zaměstnáních. Čtyři z nich proto budou muset výboru pro právní záležitosti europarlamentu doložit, že u nich v souvislosti s majetkem nehrozí v nové funkci střet zájmů.

Většina budoucích členů Evropské komise (EK) včetně navržené české místopředsedkyně Věry Jourové naproti tomu bez problémů prošla prvním hodnocením, které předchází slyšení ve výborech, vyplývá z informací ČTK.

Infografika: Známe nové složení Evropské komise. Jourová bude místopředsedkyní

Nově zvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila 10. září 2019 složení týmu komisařů. Pokud je schválí Evropský parlament, dne 1. listopadu se kolegium chopí úřadu.

Hříšníci

Mezi navrženými členy unijní exekutivy, kteří vyvolali u europoslanců pochybnosti, je rumunská komisařka pro dopravu Rovana Plumbová a její maďarský kolega László Trócsányi, jenž má mít na starosti sousedskou politiku a rozšíření EU. Oba si právní výbor pozval na dnešní zasedání, aby dovysvětlili nejasnosti ve svém majetkovém přiznání.

Výbor dopisem, z něhož citoval web Politico, vyzval Rumunku, aby vysvětlila, proč zamlčela dva úvěry v celkové hodnotě téměř milionu eur (26 milionů korun). Půjčky si kdysi údajně vzala na nákup nemovitosti a na příspěvek do volební kampaně své sociálně-demokratické strany.

Podle rumunského europoslance Siegfrieda Mureșansiho si některé informace v jejím majetkovém prohlášení protiřečí.

Plumbovou zřejmě nečeká snadná situace ani v případě, že své finanční záležitosti objasní. Někteří poslanci jí považují za spolupracovnici ještě nedávno nejmocnějšího muže rumunské politiky Livia Dragney, který byl odsouzen ke třem a půl roku vězení za podplácení a zneužívání pravomocí. Část rumunských europoslanců už proto vyhlásila, že se pokusí jejímu schválení zabránit.

Nová Komise má své mouchy. Europoslanci si posvítí zejména na Rumunku nebo Poláka

Tým pod vedení von der Leyenové čeká v následujících týdnech zkouška. Kandidáti na evropské komisaře musí absolvovat slyšení ve výborech Evropského parlamentu. Europoslanci se jich během tříhodinového „grilování“ mohou zeptat téměř na cokoli – od jejich plánů a vizí až po kostlivce ukryté ve skříních.

Trócsányi zase musí členům výboru vysvětlit, jak moc byla či stále je právní kancelář, kterou založil před více než čtvrtstoletím, napojena na vládu Viktora Orbána. Údajná loajalita navrženého komisaře k maďarskému premiérovi, jehož vládnutí část levicových či liberálních europoslanců považuje za nedemokratické, může být pro Trócsányiho překážkou v úspěšném zvládnutí parlamentního grilování plánovaného na příští týden.

Právní výbor zhodnotil jako problémové i akcie, které drží budoucí rakouský komisař pro rozpočet Johanes Hahn v několika bankách. Podle informací zmíněného webu jej poslanci dopisem vyzvali, aby se vlastnických podílů zbavil. Dovysvětlovat musí i polský kandidát na eurokomisaře pro zemědělství Janusz Wojciechowski, u něhož panují nejasnosti okolo vlastnictví bytu v Bruselu.

Dodatečně informace si už ve středu výbor vyžádal i od Španěla Josepa Borrella, který se má stát šéfem unijní diplomacie, navrženého belgického komisaře pro spravedlnost Didiera Reynderse a Portugalky Elisy Ferreiraové, která má mít na starosti politiku soudržnosti. Podle informací ČTK však toto trio už své záležitosti dovysvětlilo.

Kdo míří do nové Evropské komise? Nováčků je plno, vrátit se chtějí Jourová i Timmermans

Nová Evropská komise začíná dostávat obrysy. Vlády členských států měly tento týden oznámit, koho do pozic eurokomisařů nominují, a až na Itálii a odcházející Británii tak učinily. Řada současných eurokomisařů se chce do nového kabinetu Ursuly von der Leyenové vrátit.

Postup do dalšího kola

U většiny dalších designovaných členů EK včetně Jourové či klíčových místopředsedů Franse Timmermanse, Margrethe Vestagerové a Valdise Dombrovskise neměl výbor k hodnocení finančních poměrů zásadnější připomínky.

Budoucím eurokomisařům se tak otevřela cesta ke slyšením ve výborech, která začnou příští pondělí a potrvají do 8. října. Jourovou budou europoslanci „grilovat“ v pondělí 7. října. Definitivní potvrzení celé Komise pak bude mít v rukou říjnové plenární zasedání EP.

Von der Leyenová: Jourová odvedla v končící Komisi excelentní práci

Evropský parlament dnes rozhodl o časovém harmonogramu jednotlivých kol „grilovaní“, kterým budou podstupovat kandidáti na budoucí komisaře od konce září do 8. října. Česká zástupkyně Věra Jourová by před europoslance měla předstoupit předposlední den.