Cameron si přeje setrvat v EU. U Česka může narazit požadavek na omezení volného pohybu

David Cameron; zdroj: ShutterStock.

EU má být podle britského premiéra Davida Camerona flexibilnější, aby dokázala řešit složité problémy. Během započatých jednání o reformě Unie by ale se svými požadavky mohl u některých členských zemí narazit. Česku například vadí nápad na omezení volného pohybu v EU. Evropskému parlamentu by se zase nemuselo zamlouvat, kdyby nová pravidla platila v rámci dohody uzavřené pouze mezi členskými státy.

Evropská unie si přeje, aby Velká Británie zůstala její součástí, a přeje si to i britský premiér David Cameron. Během jednání o podmínkách setrvání Spojeného království v Unii však mohou členské země i Evropský parlament narazit na několik překážek, hodnotí situaci čeští europoslanci, s nimiž měl EurActiv možnost hovořit.

„Jsem přesvědčen, že britští konzervativci si odchod z EU nepřejí. Tímto směrem je však tlačí situace na domácí scéně a názory, podle kterých je Unie příliš složitý mechanismus, jako to tvrdí například Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP),“ myslí si europoslanec ODS Evžen Tošenovský.

„Ze strany britského premiéra cítím snahu, aby jeho země zůstala součástí EU. Během dnešního setkání frakce Evropské lidové strany se hovořilo o tom, že Evropský parlament bude dělat vše pro to, abychom našli cestu a s Cameronem se dohodli,“ řekl EurActivu také europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil.

Vidíte to sami

Pro Českou republiku by ale mohl být zásadní problém Cameronův požadavek na omezení volného pohybu osob uvnitř EU a omezení sociálních dávek pro unijní občany přicházející do Británie.

Jedna ze čtyř základních svobod EU – volný pohyb osob – by se neměla vztahovat na nové členské země, dokud se úroveň jejich hospodářství nepřiblíží tomu britskému. Lidé pracující v Británii by také mohli pobírat přídavky a požívat daňové úlevy až poté, co budou v zemi čtyři roky pracovat a přispívat do tamního sociálního systému.   

„V době, kdy jiné evropské země čelí obrovskému tlaku migrace z vnějšku Evropské unie, to pro některé z nich může být těžko pochopitelný požadavek,“ řekl Cameron během svého úterního projevu, ve kterém Britům vysvětlil, co od EU požaduje.

„Na druhou stranu je tento tlak příkladem toho, na co Spojené království v posledních letech poukazuje,“ dodal.  

Británie je podle něj otevřená země. „Jde však o rozsah, rychlost imigrace a také zátěž, kterou to přináší obcím ve chvíli, kdy jsou veřejné finance už tak velmi napjaté v důsledku finanční krize,“ prohlásil.

Na volný pohyb nesahat

Kromě projevu zaslal Cameron také dopis předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, který by měl v příštích týdnech zahájit bilaterální konzultace s představiteli členských zemí i europoslanci. Novou podobu vztahů s EU chce britský premiér dojednat před referendem o britském setrvání v EU, které se má konat do konce roku 2017.

„Za nejzásadnější a současně nejproblematičtější britskou iniciativu považuji opatření v oblasti volného pohybu osob. Snahy Velké Británie směřují k zamezení zneužívání sociálních systémů prostřednictvím omezení volného pohybu osob, zejména pracovníků. Pro Českou republiku však představuje jakýkoliv zásah do volného pohybu velmi vážný problém,“ formuloval české stanovisko premiér Bohuslav Sobotka.

„Právo žít a pracovat kdekoliv v EU je v důsledku historické zkušenosti pro nás zcela zásadní. Volný pohyb považuje většina českých občanů za hlavní přínos členství v EU a nelze si představit, že bychom se měli vzdát výhod, které tato svoboda představuje,“ dodal.

K tomu se hlásí i europoslanec Pospíšil. „Jsem připraven podpořit takové řešení, díky kterému zůstane Velká Británie součástí EU. Na druhou stranu však nebudu nikdy hlasovat pro to, aby se omezovala některá práva, na kterých mi osobně velmi záleží, a to je právě například volný pohyb osob, volný pohyb služeb, zboží a tak dále,“ řekl redakci.  

Mezivládní dohoda

U části Evropského parlamentu by ovšem mohla narazit samotná forma dohody, kterou by Británie se zbytkem EU uzavřela. Málokdo si nyní v Unii přeje otevírat základní smlouvy, protože by to mohlo přinést řadu dalších požadavků z různých stran.

Europoslanci by se ale mohli postavit proti řešení ve formě mezivládní dohody, která by obcházela Parlament jako důležitý zákonodárný orgán.

Kromě opatření vůči pracovníkům z jiných členských států hovořil v úterý premiér Cameron například o společné evropské měně. Spojené království eurem neplatí a pravděpodobně nikdy nebude, podtrhnul. Proto žádá, aby během případné hlubší integrace eurozóny nedocházelo k diskriminaci ostatních zemí.

Větší flexibilita

Cameron také požaduje posílení role národních parlamentů v EU a odmítá, aby byla Británie vázána k vytváření „stále těsnější unie“, ke které má EU směřovat. Potřebná je podle něj naopak flexibilita.

V tom s ním souhlasí europoslanec Tošenovský, který s britskými konzervativci sdílí v Parlamentu stejnou frakci (Skupina Evropských konzervativců a reformistů).

„Migrační krize ukázala, že Evropská unie nemůže dále pokračovat stejným způsobem, jakým funguje nyní. Narážíme na obrovské bariéry složitostí a komplikací. Podle některých názorů by to vyřešilo utužení institucionálních postupů, jiní naopak tvrdí, že musí dojít k reformě. Naše frakce má blízko k tomu druhému proudu. Nemůžeme dále upevňovat tuhý evropský administrativní systém, protože právě ten nás dostal do situace, kdy je velice složité dobrat se nějakého řešení významných problémů,“ myslí si.

Autor: Adéla Denková