Cameron si posvítí na britské džihádisty, nenechá je odjet

David Cameron; zdroj: ShutterStock.

Velká Británie přijme přísnější pravidla, která mají zamezit návratu islamistických radikálů do země. Džihádistům, kteří bojují v konfliktech v Iráku či v Sýrii, odebere britská policie na hranicích cestovní pasy a podrobí je vyšetřování. Dnes to uvedl britský premiér David Cameron.

Hrozba z islamistických radikálů ve Velké Británii roste, země chce proti ní bojovat zpřísněním protiteroristického zákona. Jedním z opatření, od kterých si Londýn slibuje vyšší bezpečnost, je odebírání pasů osobám, které čelí podezření, že bojovali jako džihádisté v konfliktech v Iráku či Sýrii. Dnes to při své cestě do Austrálie oznámil britský ministerský předseda David Cameron.

Podle stávajících pravidel může odejmout cestovní pas pouze ministr vnitra, nově budou mít tuto pravomoci i pracovníci policie.

Osoby, které budou zadrženy na hranicích, budou moct do země vstoupit pouze tehdy, pokud budou souhlasit s policejním dohledem a vyšetřováním. V případě, že se podezření potvrdí, jejich jména budou zanesena na seznam osob se zákazem vycestovat.

Velká Británie vyhlásila druhý stupeň nebezpeční v srpnu letošního roku. Bezpečnostní analytici hovoří o tom, že v Iráku a Sýrii se shromažďují tisíce radikálů odhodlaných bojovat proti západní společnosti.

Obavy Londýna z útoků džihádistů postupně vzrůstají od července 2005, kdy čtyři Britové, z nichž dva prošli bojovým výcvikem v pákistánském táboře Al-Kájdy, zabili 52 lidí.

Situaci zhoršila i vražda britského vojína Lee Rigbyho, kterého za bílého dne přímo na ulici ubodali dva muslimové nigerijského původu.

Kompletní znění nového protiteroristického zákona bude podle premiéra Camerona oznámena „brzy“.

(EurActiv/Reuters).