Cameron připustil uspořádání referenda o podmínkách britského členství v EU

Britský premiér David Cameron; zdroj: Rada EU

Podle britského premiéra Davida Camerona lze uvažovat o uspořádání referenda, které by rozhodlo o podmínkách vztahů Británie s Evropskou unií. Poupravil tak své původní prohlášení, ve kterém odmítl hlasování o členství své země v Unii. Konání referenda je podle něj možné, nemělo by však rozhodovat čistě o setrvání v EU. Podle svých slov chce Britům nabídnout možnost „skutečné volby“.

Velká Británie by mohla uspořádat referendum o svém členství v Evropské unii, napsal ve včerejším (1. července) článku pro týdeník Sunday Telegraph britský premiér David Cameron.

„Slova ‚Evropa‘ a ‚referendum‘ mohou jít ruku v ruce, především pokud chceme doopravdy navrhnout změnu směru, jakým je naše země vedena,“ uvedl ministerský předseda.

Ještě před čtvrtečním a pátečním summitem EU přitom odmítl výzvu stovky euroskeptických poslanců své Konzervativní strany, kteří prosazují zákon zavazující vládu uspořádat po roce 2015 referendum o setrvání Británie v EU.

Podle těchto poslanců nastává v době, kdy Evropa volá po hlubší politické a fiskální integraci, čas na to, aby Británie zaujala vůči tomuto vývoji pevný postoj.

Referendum s rozvahou

Premiér však varoval před narychlo uspořádaným hlasováním, které by se vyslovovalo pouze k otázce zachování či nezachování členství Británie v EU.  

Opuštění Unie by podle něj nebylo v nejlepším zájmu země. Pouhé rozhodnutí o setrvání v EU by pak na druhou stranu znemožnilo v budoucnu upravovat vzájemné vztahy, protože britské veřejné mínění by tak jednorázově vyčerpalo možnost vyslovovat se ke způsobu, jakým je Unie řízena.  

„Věřím, že to, co by si většina Britů přála, jsou změny v našich vztazích,“ napsal Cameron s tím, že pro britské voliče chce prosazovat právě možnost „skutečné volby“. Referendum by tak nemělo rozhodovat pouze o členství v Unii, ale také o jeho podmínkách.

Přehodnocení vztahů s EU si podle březnového průzkumu veřejného mínění skutečně přejí téměř dvě třetiny Britů (EurActiv 14.3.2012).

Británie by měla s všelidovým hlasováním o členství v EU počkat, dokud nebude jasné, jakým směrem se bude Evropa dále ubírat a jak bude pokračovat v řešení krize eurozóny. Pak bude také jasné, zda existuje způsob, jak vylepšit vzájemné vztahy, vysvětlil novinářům Cameronův ministr zahraničí William Hague.

Bývalý ministr obrany a vlivný zástupce britských euroskeptiků Liam Fox by měl dnes podle informací zahraničních médií vystoupit s projevem, ve kterém by měl uznat, že „rychlé“ referendum by mohlo být taktickou chybou. Bude však po vládě požadovat, aby zahájila s Evropskou unií vyjednávání o podmínkách britského členství.