Cameron: Británie by měla Unii formulovat své požadavky

David Cameron, britský premiér; zdroj: Evropská rada.

„Kdybychom byli úplně mimo Evropskou unii, stále bychom sice s evropskými státy obchodovali, ale neměli bychom žádné slovo,“ řekl včera (6. ledna) v rozhovoru pro BBC britský premiér David Cameron. Dodal, že by Británie měla přehodnotit, zda by nemělo být, a to i za cenu zásahu do svobodného pohybu osob, občanům ostatních členských zemí EU ztížena možnost usadit se a přijímat sociální dávky v této zemi.

Možný odchod Velké Británie z Evropské unie je stále skloňovanějším tématem, o kterém by se v budoucnu mělo konat referendum (EurActiv 2.7.2012). Zatímco část především pravicové britské politické reprezentace se domnívá, že by Britové měli Unii opustit a získat status přidruženého člena (EurActiv 3.1.2013), podle premiéra Davida Camerona by tento ostrovní stát měl v EU zůstat.

Britský ministerský předseda se tohoto tématu naposledy dotkl ve včerejším rozhovoru pro BBC. Na otázku, zda by Spojené království mělo EU opustit, odpověděl: „Nemyslím si, že by to bylo pro Británii dobré. Moje politika a můj přístup je veden čistě národním zájmem. Co je správné pro Británii? Co je správné pro pracující? Co je správné pro britské podniky? Co je správné pro budoucnost naší země?“

Cameron dále připomněl, že polovina britského obchodu probíhá právě se zeměmi Evropské unie. „Protože jsme součástí jednotného trhu a máme křeslo u stolu jednotného trhu, pomáháme při tvorbě pravidel. Kdybychom byli úplně mimo EU, stále bychom s těmito státy obchodovali, ale neměli bychom žádné slovo,“ vysvětlil.

Premiér dále uvedl, že britská vláda dosáhla významného pokroku ve zkoumání rovnováhy pravomocí mezi Británií a EU. Vyzval veřejnost, aby se sama vyjádřila, které kompetence by podle ní měly zůstat v rukou národních států a které by měly být řešeny na evropské úrovni. Dodal, že v době, kdy zbytek Evropy vyjednává o hlubší integraci, by bylo vhodné, aby také Británie formulovala svoje požadavky.

David Cameron dodal, že se chystá detailněji představit své vize týkající se směřování Británie koncem ledna.

Omezme svobodný pohyb

Britský premiér také uvedl, že je potřeba přehodnotit, zda by neměla být občanům ostatních členských zemí EU ztížena možnost usadit se a přijímat sociální dávky ve Velké Británii. A to i za cenu zásahu do svobody pohybu osob.

„Jedním z klíčových důvodů pro členství v Evropské unii je svoboda pohybu služeb, zboží a osob,“ uvedl Cameron. „Svoboda pohybu ale může být omezená, například v případě nouze,“ dodal.

Poukazoval tím na nová schengenská pravidla, která zemím umožňují obnovit hraniční kontroly v případě, že některý ze států opakovaně selže při zastavení přílivu nelegálních přistěhovalců. Toto opatření ostře kritizuje zejména Evropský parlament.

„Ptáte se, jestli bychom měli přezkoumat argumenty týkající se toho, zda by mělo být pro lidi složitější přijet do Británie a pobírat zde dávky? Upřímně si myslím, že měli. Existují oblasti i v rámci volného pohybu osob, které bychom měli chtít změnit,“ uvedl.

Britský tisk prohlášení premiéra týkající se změn svobody pohybu spojuje s odstraněním pracovních omezení pro Bulhary a Rumuny, které by mělo proběhnout do 31. prosince 2013. V přístupových smlouvách obou těchto států bylo stanoveno, že podobné restrikce budou trvat maximálně sedm let, tedy právě do konce letošního roku. Mnohé státy už tato opatření odstranily, nicméně Velká Británie stále od Bulharů a Rumunů pracovní povolení požaduje.