Cameron: Bez referenda o EU rezignuji na post britského premiéra

David Cameron, britský premiér; zdroj: Rada EU.

Britský premiér David Cameron odstoupí z funkce předsedy vlády, pokud v zemi neproběhne referendum o setrvání či vystoupení Velké Británie z EU. Referendum je plánované na konec roku 2017 a předpokladem jeho konání je znovuzvolení Camerona v příštích parlamentních volbách.

David Cameron přislíbil referendum o vystoupení či setrvání Velké Británie v EU v lednu loňského roku. Někteří politologové se domnívají, že důvodem byla snaha sjednotit Konzervativní stranu, která je v otázce EU rozdělená, a také skepticismus britského veřejného mínění.

Klíčem ke konání referenda je ale znovuzvolení Camerona v příštích parlamentních volbách, které jsou naplánované na květen 2015. Po nich by mělo nastoupit jednání mezi britskou vládou a EU o nových podmínkách členství země v evropské osmadvacítce. Nová smlouva má být koncem roku 2017 předložena britským voličům k posouzení.

Konzervativci zřejmě nezískají absolutní většinu

Komentátoři se ale shodují na tom, že Konzervativní strana zřejmě ve volbách nezíská absolutní většinu a bude muset vytvořit koaliční vládu. Tam by Cameron mohl narazit. Ani opoziční Labouristická strana či Liberální demokraté, kteří jsou členy současného kabinetu, totiž referendum nepodporují.

Podle posledního průzkumu agentury YouGov navíc volební preference pro parlamentní volby nahrávají spíše labouristům. Ty by podle průzkumu volilo 37 % dotázaných, zatímco k volbě Konzervativní strany se přihlásilo 32 %.  Liberální demokraty by podpořilo 9 % respondentů a 14 % oslovených voličů by se rozhodlo pro  uvedlo protievropskou stranu UKIP.

Jak včera (29. dubna) v britském tisku uvedl premiér Cameron, pokud by se přece jen jeho Konzervativní straně podařilo ve volbách zvítězit, ale referendum by i přesto neproběhlo, na funkci předsedy britské vlády by rezignoval.

Juncker Británii podpoří

V souvislosti s konáním referenda bude klíčová nejen výhra konzervativců, ale také ochota unijních institucí přistoupit k jednání o nových podmínkách členství Velké Británie v EU.

Kandidát Evropské lidové strany (EPP) na předsedu Evropské komise Jean-Claude Juncker nedávno uvedl, že vyjednání nových podmínek s Velkou Británií by v případě jeho vítězství bylo jednou z priorit.

V otázce vystoupení či setrvání v EU je zatím britská veřejnosti rozdělená. Podle dubnového průzkumu BBC by 35 % voličů hlasovalo pro setrvání, 32 % pro vystoupení, 27 % voličů zatím není rozhodnuto a 6 % voličů by se případného referenda neúčastnilo.

Autor: Denisa Nováková/Reuters.